Cenisz sobie smak wolności? Lubisz spędzać czas wolny aktywnie i blisko natury? Nie boisz się nowych wyzwań? Jesteś otwarty na nowe doświadczenia? A jeśli przy tym wszystkim jesteś gotowy na nową pasję, to …. Mamy doskonałą wiadomość! Bo przygodę z żeglarstwem możesz zacząć w każdym wieku. Rozpoczęcie takiej przygody nie jest ani trudne, ani bardzo kosztowne. A lato i wczesna jesień tylko sprzyjają pozytywnym doznaniom. Sprawdź zatem, jak zacząć żeglować.
Żeglarstwo to piękny sport, który nie ma płci. Świetnie realizują się w nim i panie, i panowie. Nie ma w zasadzie też ograniczeń wiekowych. Mamy na naszym pokładzie mamy, które na krótkie rejsy zabierały ze sobą kilkumiesięczne maluszki i tatusiów, którzy z radością wypływają w długie, wielopokoleniowe rejsy z ojcami, kolegami i synami. W Sztormlandii wychowujemy żeglarzy w różnym wieku.
Podstawowe szlify na półkoloniach żeglarskich zdobywają już pięciolatki, na obozy żeglarskie zabieramy dzieci i młodzież, a na kursach żeglarskich spotykamy się zarówno ze starszą młodzieżą, jak i emerytami. Wszystkich łączy pasja do wiatru i wody, otwartość na zdobywanie nowych doświadczeń i chęć aktywnego spędzania czasu wolnego. Większość z nich przywiało do Sztorm Grupy marzenie – o żeglowaniu. Jeśli i Ty masz odwagę sięgania po ukryte głęboko pragnienia, podpowiadamy od czego zacząć przygodę z żeglarstwem.
Jak rozpocząć przygodę z żeglarstwem?
Dobrze Cię widzieć na naszym blogu! Skoro tu jesteś, to znaczy że tak naprawdę właśnie rozpoczęła się Twoja przygoda z żeglarstwem. Właśnie tak wyglądają początki żeglarstwa – zbierasz wiedzę, otaczasz się ludźmi z podobnymi zainteresowaniami, zaczynasz uczyć się i doświadczać. Tak trzymać – zbieraj wiedzę, pytaj innych, filtruj oferty. A kiedy już oswoisz się w teorii i dalej będziesz czuł, jak wzywa Cię marzenie, to śmiało rób krok do przodu i ruszaj po niezapomniane emocje!
Jak wybrać szkołę żeglarstwa?
Tak, tak – najważniejszy jest pierwszy krok. To bardzo ważne trafić pod właściwe skrzydła i uczyć się od najlepszych. Nad Zalewem Zegrzyńskim znajdziesz sporo klubów żeglarskich. My zapraszamy do Sztorm Przystani, która jest zlokalizowana w Promenada Zegrze w Białobrzegach. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, możesz najpierw przyjrzeć się naszej pracy rozkładając się na plaży w ośrodku. Odwiedź różne strony, porównaj oferty, poznaj trenerów, zobacz ich w akcji. Popytaj też znajomych o rekomendacje, odwiedź profile firmowe, a potem z kompletem informacji – podejmij decyzję i wybierz kurs żeglarski.
Dlaczego warto wybrać się na kurs żeglarski?
Bo to najlepszy sposób na zdobycie doświadczenia w praktyce, w bezpiecznych warunkach, pod czujnym okiem ekspertów. Nie zrażaj się, że na kursie możesz spotkać osoby bardziej doświadczone. Po to one są – żeby dzielić się wiedzą, wyostrzać czujność, zachęcać do przewidywania różnych zdarzeń na wodzie. Zwykle na kurs decydują się osoby, które zdążyły posmakować żeglarstwa, np. podczas weekendowego wypadu ze znajomymi. W Sztorm Grupie jest kilka opcji do wyboru: kurs w Warszawie, na Mazurach, na Śląsku czy nawet w Chorwacji.
Jaki kurs żeglarski wybrać dla siebie?
Oferta kursów dostępnych w ofercie Sztorm Grupy jest szeroka i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Odpowiedz sobie na pytanie: kiedy dysponuję czasem na naukę i jaki jest cel mojej nauki? Jeśli chcesz zdobyć podstawowe umiejętności i masz czas na zdobywanie szlifów tylko w weekendy, to odpowiedź jest jasna. Zapraszamy na kurs weekendowy. Jeżeli masz więcej czasu wolnego w tygodniu, postaw na kurs codzienny. A jeśli zdecydowałeś się podnieść sobie poprzeczkę, to masz do wyboru więcej opcji: od kursu doszkalającego na Mazurach, przez zajęcia indywidualne, treningi regatowe, aż po kursy na jachtowego sternika morskiego.
Oto szybki przegląd oferty Sztorm Grupy:
Żeglarz Jachtowy – Weekend. Kurs obejmuje 5 weekendów intensywnej nauki żeglarstwa i przygotowuje do egzaminu na Żeglarza Jachtowego.
Żeglarz Jachtowy – Codzienny. W ramach tego kursu możesz zdobyć Patent Żeglarza w 2 tygodnie. Nauka odbywa się w trakcie wakacji, od poniedziałku do piątku.
Mazury KICK – OFF. To 4-dniowy rejs doszkalający, który obejmuje praktyczną naukę pod okiem instruktora już po zdanym egzaminie.
Weekendowe szkolenie regatowe. W czasie tego szkolenia masz okazję sprawdzić profesjonalny sprzęt, wziąć udział w wyścigach i poczuć smak sportowej rywalizacji. A tego wszystkiego możesz doświadczyć pod czujnym okiem złotych medalistów Mistrzostw Świata!
Kursy indywidualne. Proponujemy też szkolenie żeglarskie dostosowane do Twoich potrzeb, na indywidualne zamówienie.
Wykłady – Żeglarstwo morskie.To 9 obszernych wykładów o tematyce morskiej.
Kurs żeglarski NON-STOP Mazury. Przez 8,5 dnia masz możliwość zdobycia praktycznej i teoretycznej nauki na Mazurach, kończąc kurs egzaminem.
Jachtowy Sternik Morski – Szybenik, Chorwacja. Zapraszamy też na intensywne szkolenie manewrowe w portach chorwackich, podczas którego oswoisz się z obsługą jachtu morskiego.
Jachtowy Sternik Morski – Gdynia, Bałtyk. To 3 weekendy tzw. manewrówki, a kurs jest zakończony egzaminem w Gdyni.
Jak wygląda program kursu żeglarskiego?
Szkolenie na żeglarza jachtowego obejmuje dwa bloki tematyczne – teorię i praktykę. Na początek to wiadomości o jachtach żaglowych, ich wyposażeniu oraz obsłudze, by przy pierwszym wejściu na podkład znać m.in. kluczowe terminy żeglarskie, umieć komunikować się z załogą i wiedzieć dlaczego jacht płynie. Potem podnosimy poprzeczkę i wchodzimy głębiej w teorię żeglowania, by móc odróżnić wiatr rzeczywisty od pozornego, dowiedzieć się, jakie siły działają na jacht, czy zrozumieć działanie miecza i steru.
Poznasz też podstawy nawigacji, by móc dopłynąć do celu i zawsze wrócić do portu. W teorii musisz poznać też znaki żeglugowe, przepisy żeglugowe, ale też zwyczaje panujące w porcie czy na jachcie. Dowiesz się również trochę o meteorologii i przejdziesz podstawowy kurs ratownictwa wodnego. Zajęcia praktyczne, to nauka przez doświadczenie. Wypływasz sporo godzin w towarzystwie trenera i załogi, do której zostaniesz przypisany. W czasie treningów czeka Cię nauka manewrów, wiązanie węzłów czy podstawy naprawy sprzętu. I oczywiście stanie za sterem, wybieranie szotów, współpraca z załogą itd.
Jakie są rodzaje patentów i jakie dają uprawnienia?
Jeśli ukończysz weekendowy lub codzienny kurs żeglarski, możesz podejść do dodatkowego egzaminu. Pozytywnie zdane testy oraz zaliczenie części praktycznej, pozwolą Ci na otrzymanie patentu żeglarza. Przydaje się on bardzo, zwłaszcza gdy planujesz samodzielnie wypożyczać jacht. Patent żeglarza jachtowego uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych albo po wodach morskich w porze dziennej, o ile długość kadłuba nie przekracza 12 metrów, a łódź znajduje się co najwyżej 2 mile morskie od brzegu (1 mila morska to 1852 metrów).
Dowiedz się wszystkiego o patentach żeglarskich i uprawnieniach
Jakie jest podstawowe wyposażenie żeglarza?
Jeśli zastanawiasz się w co powinien zaopatrzyć się żeglarz, to bardzo dobrze świadczy o profesjonalnym podejściu do tematu. Na pewno wielu szczegółów dowiesz się na kursie, ale warto już pierwszego dnia przyjść przygotowanym w miarę możliwości. Dzięki temu całą swoją energię skierujesz na naukę nowych rzeczy i fantastyczne przeżycia, a nie stres w pilne poszukiwanie właściwego obuwia sportowego czy kurtki przeciwdeszczowej.
Pamiętaj, że pogoda nad wodą jest kapryśna. W ciągu kilkunastu minut potrafi się zmienić o 180 stopni i niejednego wilka morskiego może zaskoczyć. Dlatego decydując się na kurs żeglarski, warto być przygotowanym. Najważniejsze rzeczy w ekwipunku przyszłego żeglarza to: sztormiak lub wiatrówka, czapka z daszkiem lub bandana, okulary przeciwsłoneczne oraz buty sportowe z miękką podeszwą. Do plecaka zawsze radzimy też zabrać pozytywne nastawienie, bo bez niego ani rusz w jakikolwiek rejs.
Jeśli poczułeś smak przygody, to AHOJ marzenia! Niech się dzieje, niech się spełniają. Trzymamy kciuki za najlepszy wybór i mamy nadzieję – do szybkiego zobaczenia w Sztorm Przystani.