Czym jest dla Ciebie żeglarstwo? Dla nas jest to stan ducha i sposób na życie, filozofia i pasja. Myślisz, że dla Ciebie też może się tym stać? Może dopiero myślisz o rozpoczęciu przygody pod żaglami, a może już zasmakowałeś w żeglowaniu i chcesz wejść w to na poważnie? Co by Tobą nie kierowało, cieszymy się, że jesteś tu z nami. Opowiemy Ci, jak zacząć.
Żeglować można zacząć w każdym wieku. Znamy już kilkulatków, którzy pomagają rodzicom na podkładzie. Ale są wśród nas również całkiem wiekowi żeglarze, którzy dopiero teraz odkryli swoją pasję. Może nie jest to sport, który można uprawiać codziennie, zwłaszcza, jeśli nie mieszka się przy żadnym akwenie wodnym, na którym można pływać łodziami żaglowymi.
To nie bieganie, na które można się wyrwać w wolnej chwili w ciągu dnia. Pływanie żaglówką to często cała wyprawa i długie planowanie.
Od czego zacząć?
Gdy już decyzja podjęta, warto wybrać się na kurs żeglarski. Nie trzeba się zrażać, że na kursie spotkamy osoby bardziej doświadczone. Naukę można zacząć jeszcze przed pierwszym wejściem na pokład. Chociaż na kurs decydują się przeważnie osoby, które przypadkowo, gdzieś na wakacjach posmakowały żeglarstwa. Kurs może się odbywać w trybie weekendowym, czyli stacjonarnie oraz w trybie wakacyjnym. Pierwszy kurs ukończysz już ze stopniem żeglarza jachtowego. Oczywiście, jeśli zdasz egzamin.
Dowiedz się więcej o patentach żeglarskich i uprawnieniach.
Na początek więc otrzymasz podstawowy patent żeglarski, który przydaje się bardzo, gdy chcesz samodzielnie wypożyczyć jacht. By go jednak zdobyć należy przejść kurs teoretyczny i praktyczny, nauczyć się manewrowania łodzią w porcie i na otwartym akwenie, zarówno pod żaglami, jak też na silniku.
Kurs weekendowy trwa zwykle około 5 tygodni. Według obecnego prawa, patent żeglarza jachtowego uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych albo po wodach morskich w porze dziennej, o ile długość kadłuba nie przekracza 12 metrów, a łódź znajduje się co najwyżej 2 mile morskie od brzegu. 1 mila morska to 1852 m.
Program kursu żeglarskiego
Szkolenie na żeglarza jachtowego obejmuje teorię i praktykę. Na początek to wiadomości o jachtach żaglowych, ich wyposażeniu oraz obsłudze, by przy pierwszym wejściu na podkład znać m.in.nazewnictwo podstawowych części składowych jachtu śródlądowego i wiedzieć, jakim cudem ten wiatr pcha tę łódź. Następnie przyjdzie czas na teorię żeglowania, by móc odróżnić wiatr rzeczywisty od pozornego, dowiedzieć się, jakie siły działają na jacht, czy zrozumieć działanie miecza i steru.
Poznasz też podstawy nawigacji, by móc dopłynąć do celu i zawsze wrócić do portu. W teorii musisz poznać też znaki żeglugowe, przepisy żeglugowe, jak też oczywiście zwyczaje panujące w porcie czy na jachcie. Dowiesz się również trochę o meteorologii, a także przejdziesz kurs ratownictwa. Z kolei praktyczne zajęcia to już samo najlepsze, czyli nauka manewrów, wiązania węzłów czy podstawy naprawy sprzętu.
Podstawowe wyposażenie żeglarza, czyli jak się ubrać?
Z pewnością dowiesz się tego na kursie, ale pamiętaj, że pogoda nad wodą jest kapryśna. W ciągu kilkunastu minut potrafi się zmienić o 180 stopni i niejednego wilka morskiego może zaskoczyć. Dlatego wybierając się w dłuższy rejs, należy być dobrze przygotowanym. Podstawowym wyposażeniem załoganta na jachcie żaglowym jest sztormiak, wiatrówka, czapka z daszkiem lub bandana, okulary oraz buty, które nie spadną nam z nóg przy pierwszym przechyle.
Dowiedz się jak się ubrać i co zabrać na kurs żeglarski.
Ważne jest też przygotowanie skóry i zabranie ze sobą kremu z filtrem. Wszak bryza i wiatr do doskonałe warunki, by przypiec sobie skórę.
Co po zdobyciu patentu żeglarza jachtowego?
Gdy już zdobędziesz patent żeglarza jachtowego, możesz starać się o kolejne patenty. Następny stopień to sternik morski, który uprawnia do pływania po morzach wewnętrznych bez względu na porę dnia i odległość od brzegu. Już na etapie zdobywania pierwszego patentu, jako młody żeglarz możesz wyrobić sobie książeczkę żeglarską, w którą będziesz miał wpisywane swoje rejsy, regaty, patenty oraz wszelkie trasy, jakie przebywasz drogą morską. Wpisy uzupełnia oczywiście osoba uprawniona, która potwierdza zobyte porty i szlaki, czyli kapitan jachtu. Ostatnim patentem jest kapitan jachtowy. Na ten stopień nie wystarczy wyuczyć się teorii i umieć prowadzić jacht. Tutaj liczy się przede wszystkim doświadczenie i wiele mil morskich pod żaglami. Ale wszystko przed Tobą.