Pływanie na skuterze wodnym to nie tylko ekscytujące przeżycie, ale również wyjątkowy sposób na spędzanie czasu na wodzie. Zanim wskoczysz na skuter, musisz zadać sobie jedno zasadnicze pytanie – czy to wymaga uprawnień?
Chcesz pływać skuterem wodnym? Uzyskaj patent!
W Polsce pływanie po jeziorach, rzekach i morzu regulują następujące akty prawne:
•Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej,
•Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla rekreacyjnych jednostek pływających i skuterów wodnych,
•Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej.
Według obowiązujących przepisów, skuter wodny uznawany jest za mały statek o napędzie mechanicznym. Chociaż jest stosunkowo niewielki, dzięki mocy silnika może osiągać naprawdę duże prędkości. W Polsce istnieją pewne ograniczenia co do prowadzenia jachtów motorowych. Mogą nimi sterować wyłącznie osoby posiadające stosowne uprawnienia – w tym przypadku jest wymagane posiadanie patentu sternika motorowodnego.
Dlaczego pływanie skuterem wodnym wymaga patentu? Wynika to przede wszystkim z charakteru pojazdu wodnego, jego mocy i specyfiki. Uprawnienia nie są wymagane na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i długości kadłuba do 12 m, których prędkość maksymalna nie przekracza 15 km/h. Prędkość skutera jest znacznie większa, więc patent sternika motorowodnego jest obowiązkowy.
Kto może starać się o zdobycie patentu motorowodnego?
Patent mogą uzyskać osoby, które ukończyły 14 rok życia. Żeby zdobyć uprawnienia, wymagane jest zdanie egzaminu państwowego. Składa się on z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej.
Po uzyskaniu patentu możesz pływać nie tylko skuterem wodnym, ale większością łodzi motorowych. O tym, jakie uprawnienia przyznaje patent sternika motorowodnego, przeczytasz tutaj.
Czy możliwy jest wynajem skutera wodnego bez patentu? Z jakimi konsekwencjami należy się liczyć?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, osoba nieposiadająca patentu sternika motorowodnego nie może legalnie poruszać się skuterem wodnym po polskich wodach. Prowadzenie skutera bez uprawnień zagrożone jest mandatem w wysokości 500 zł.
Dlaczego warto zdobyć patent sternika motorowodnego?
Skutery wodne to pojazdy z dużą zwrotnością i łatwością manewrowania, dzięki czemu idealne sprawdzają się w celach rekreacyjnych. Jednak ze względu na ich dużą prędkość oraz zagrożenie, jakie może być spowodowane, za ich sterowanie odpowiedzialne mogą być tylko osoby, które mają do tego stosowne uprawnienia. Patent sternika motorowodnego przyznaje uprawnienia na całe życie. Pozwala prowadzić jachty motorowodne bez ograniczenia w mocy na wodach śródlądowych, pływać po wszystkich wodach śródlądowych i morskich wodach wewnętrznych oraz w strefie do 2 mil morskich od brzegu na otwartym morzu, w ciągu dnia.
W trakcie kursu na patent sternika motorowodnego, kursant pozna zasady bezpiecznego poruszania się po wodach, korzystania ze skuterów wodnych i jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 m w sposób, który nie stwarza zagrożenia dla niego samego, ale i innych osób korzystających z rekreacji na tym samym akwenie.
Czy zatem pływanie skuterem wodnym bez patentu jest możliwe? Nie. Do prowadzenia skutera potrzebny jest patent sternika motorowodnego. Bez takich uprawnień żadna firma czarterowa nie wynajmie Ci skutera. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uzyskać ten patent, tutaj znajdziesz wszystkie informacje.