Nie wszyscy mogą zostać żeglarzami. Jest to sport ekskluzywny, dla wąskiej grupy osób. Ileż to razy słyszało się takie opinie? A są one całkowicie bezpodstawne. Żeglowanie – to styl życia, hobby, sposób na spędzenie wolnego czasu dla wszystkich, którzy odważą się spełniać własne marzenia. Kurs żeglarski może bowiem zrobić każdy, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej.
Dla kogo jest patent żeglarski?
W rejs można się udać w pojedynkę, a można z zawodową załogą: wejść na jacht, opanować podstawy żeglarstwa i wyruszyć w swoją pierwszą morską podróż. Żeglują całe rodziny – niekiedy nawet z małymi dziećmi, czego przykładem jest założyciel Storm Grupy, który wraz z rodzicami pływał od 2 roku życia. Teraz pod jego oraz innych wykwalifikowanych instruktorów okiem można odbyć kursy żeglarza jachtowego.
Jeśli zatem masz ukończone 14 lat (w wypadku sternika morskiego 18 lat), chcesz nauczyć się prowadzenia jachtów, mieć możliwość korzystania przy tym z najnowszego sprzętu żeglarskiego i bogatego doświadczenia mocno wyselekcjonowanej kadry instruktorów – to zapraszamy na szkolenia.
Szkolenia na patent żeglarski
Oferowane przez nas kursy są skierowane zarówno do osób, które dotąd nie miały do czynienia z jachtami, jak i do doświadczonych żeglarzy, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności.
Do wyboru jest weekendowy lub wakacyjny kurs na patent żeglarski o specjalności Żeglarza Jachtowego. Szkolenie jest przeznaczone dla osób stawiających pierwsze kroki na łodzi i obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Kurs rozpoczyna się od podstaw i ma za zadanie nauczyć kursanta obsługi jachtu żaglowego, manewrowania łodzią w porcie i w otwartym akwenie, na silniku i pod żaglami. Kurs żeglarski można zrobić w Warszawie, nad Zegrzem i na Mazurach. Po zakończeniu szkolenia zdany egzamin przed Komisją Polskiego Związku Żeglarskiego pozwoli uzyskać uprawnienia do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych albo po wodach morskich, o ile długość kadłuba nie przekracza 12 metrów, a łódź znajduje się co najwyżej 2 mile morskie od brzegu.
Większe uprawnienia daje patent Jachtowego Sternika Morskiego. Uprawnia on do pływania po wodach śródlądowych bez ograniczeń i po wodach morskich na jachtach o długości do 18 metrów. Stawia jednak większe wymagania przed kandydatami na stopień. Trzeba być pełnoletnim i mieć udokumentowany staż morski. Staż ten można zdobyć na naszych rejsach morskich w Chorwacji, Morzu Północnym i na Bałtyku.
Dodatkowe szkolenia
Osoby, które ukończyły kursy, ale chcą jeszcze poćwiczyć umiejętności praktyczne, mogą skorzystać z doszkalającego kursu żeglarskiego na Mazurach. Pod okiem instruktora kursant nabierze doświadczenia w manewrowaniu, przejściu przez kanały i śluzy. Z kolei, osobom, które chcą się dowiedzieć jak w razie kłopotów z GPS określić pozycję jachtu, zachęcamy do udziału w warsztatach nawigacyjnych. W teoretyczny i praktyczny sposób nauczysz się na nich zasad dokonywania namiarów i korzystania z mapy.
Nigdy nie jest za późno, by poszerzać swoje horyzonty. Zwłaszcza, jeśli mowa o pływaniu jachtem. Bo żeglarstwo to nie jest tylko sport – to styl życia. Przekonaj się o tym razem z nami!