Szum morza, łopot żagli, delikatne kołysanie i woda po horyzont. Niejedną osobę relaksuje możliwość spędzenia czasu w takich warunkach. Dla wielu jednak jedyną szansą, by wypoczywać w ten sposób, jest opłacenie rejsu na statku wycieczkowym bądź korzystanie z ofert rejsów z kapitanem. W takich warunkach trudno jest o prywatność. Alternatywą jest wypłynięcie w rejs samemu lub z najbliższymi na własnym lub wynajętym jachcie. Do tego celu jednak niezbędne są stosowne uprawnienia.
Rodzaje uprawnień wodnych
Uprawnienia wodne podzielić możemy na dwie podstawowe grupy:
- patenty żeglarskie,
- patenty motorowodne.
Do samodzielnego pływania na wszelkiego rodzaju jachtach napędzanych siłą wiatru, czyli żaglówkach, uprawniają jedynie patenty z grupy patentów żeglarskich. To, czym i gdzie możemy pływać posiadając patent żeglarski, określa stopień posiadanego patentu.
Stopnie patentu żeglarskiego
Patent żeglarski dzielimy na trzy stopnie, z czego każdy z nich daje inne uprawnienia w zakresie kierowania jachtami żaglowymi. Są to:
- Żeglarz jachtowy,
- Jachtowy sternik morski,
- Kapitan jachtowy.
Patent żeglarza jachtowego jest patentem podstawowym, od którego każdy musi zacząć. Zdobyć go można już w wieku 14 lat i jedyne co należy zrobić, to zdać stosowny egzamin. Nie jest wymagany staż. Posiadając patent żeglarza jachtowego, można pływać dowolną jednostką żaglową po wodach śródlądowych. Osoby zainteresowane pływaniem pod żaglem na morzu objęte są jednak ograniczeniem. Korzystać można jedynie z jachtów o długości do 12 metrów, pływać można po morskich wodach wewnętrznych, jedynie w dzień i w odległości maksymalnie 2 mil morskich od brzegu. W przypadku Polski oznacza to możliwość pływania w obrębie Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej.
Wyższym poziomem jest patent jachtowego sternika morskiego. W jego przypadku wymagane jest ukończenie 18 roku życia, a do jego uzyskania poza zdaniem egzaminu niezbędne jest posiadanie 200 godzin stażu na wodach morskich. Względem patentu podstawowego różnicą jest możliwość korzystania na morzu z jachtów o długości do 18 metrów i brak ograniczeń odnośnie pory pływania oraz odległości od brzegu. Morze staje przed Tobą otworem!
Najwyższym poziomem uprawnień jest patent kapitana jachtowego. By zdobyć to uprawnienie niezbędne jest posiadanie patentu sternika oraz odbycie co najmniej 6 rejsów morskich. Wymagany minimalny staż żeglowania to 1200 godzin, a w tym czasie należy wykonać kilka zadań niezbędnych do sprawdzenia umiejętności praktycznych.
Jakie uprawnienia są wystarczające do samodzielnych rejsów z najbliższymi?
Do celów prywatnych w zupełności wystarczą jachty żaglowe o długości nie przekraczającej 18 metrów, więc patent jachtowego sternika morskiego jest wystarczający. Umożliwia on bezproblemowe żeglowanie po całym morzu i zaznanie wszystkich uroków wypoczynku na morzu.
Jak zdobyć patent jachtowego sternika morskiego?
By przystąpić do egzaminu niezbędne jest posiadanie wiedzy i umiejętności na poziomie patentu żeglarza jachtowego.
Osoby nieposiadające patentu Żeglarza Jachtowego muszą zdawać egzamin teoretyczny z podwójnego zakresu wymagań – na Żeglarza Jachtowego oraz na Jachtowego Sternika Morskiego.
By przygotować się z teorii, zachęcamy do zapisania się na nasz cykl wykładów przygotowujących do żeglowania morskiego. W ich trakcie zdobędziesz całą niezbędną wiedzę potrzebną do zdania egzaminu teoretycznego. Nasi wykładowcy chętnie podzielą się też swoimi doświadczeniami i odpowiedzą na Twoje pytania.
By podejść do egzaminu na Jachtowego Sternika Morskiego, niezbędny jest też udokumentowany staż. Aby zdobyć niezbędne doświadczenie dołącz do nas podczas jednego z kolejnych rejsów morskich. Organizujemy je m.in. w Grecji i Chorwacji, a także na Malcie, Majorce i na Bałtyku. Informację o najbliższych planowanych rejsach znajdziesz tutaj. Po każdym rejsie Kapitan wystawia tzw. opinię z rejsu, która dokumentuje liczbę godzin Twojego stażu morskiego.
Po kursie teoretycznym i odbyciu 200 godzin stażu, możesz pomyśleć o przygotowaniu do egzaminu na Jachtowego Sternika Morskiego. Najlepszym wyborem będzie zapisanie się na dedykowane szkolenie Sztorm Grupy.
Jak wyglądają kursy na jachtowego sternika morskiego?
Szkolenie żeglarskie w Sztorm Grupie przygotowujące do egzaminu na Jachtowego Sternika Morskiego ma charakter praktyczny. Zakładamy, że teorię masz już dobrze przyswojoną z wcześniejszych wykładów. Powtórzymy tylko najważniejsze zagadnienia. Podczas samego kursu skupimy się natomiast na wykonywaniu manewrów, które musisz opanować, by pomyślnie przejść przez egzamin.
W czasie trwania kursu dowiesz się m.in., jak kompleksowo przygotować jacht do rejsu, dobierać żagle i korzystać z urządzeń łączności czy systemów GPS. Główny akcent kładziemy na wykonywanie manewrów na silniku i pod żaglami. Po zakończeniu kursu możesz przystąpić do egzaminu. Wszelkie informacje na jego temat znajdziesz tutaj.
Czy posiadając patent jachtowego sternika morskiego, będę mógł pływać po jeziorach?
Oczywiście. W przypadku jezior można korzystać z dowolnych jachtów żaglowych, bez ograniczenia wielkości. Dzięki temu posiadając patent jachtowego sternika morskiego, można bez przeszkód wypoczywać na wodzie również w okresie, gdy woda na morzu jest niespokojna. Wystarczy przenieść się z jachtem na dowolne polskie jezioro.
Patent jachtowego sternika morskiego daje większe możliwości wykorzystania wolnego czasu w okresie wakacyjnym. Pozwala on na spędzenie niezapomnianych chwil w trakcie rejsu samotnego lub z załogą. Dzięki niemu można bez przeszkód zabrać rodzinę w pełne morze i spędzić czas na zacieśnianiu więzi rodzinnych. Jest to świetny sposób na oderwanie się od większości zdobyczy technologicznych prześladujących nas na każdym kroku w codziennym życiu. Wystarczy ukończyć kurs i zdać egzamin na patent jachtowego sternika morskiego, by móc cieszyć się godzinami spędzonymi pod żaglem.