Nie ma wątpliwości, że aby wyczarterować jacht, motorówkę, czy nawet skuter wodny należy mieć zdany patent motorowodny. Zatem co wiedzieć, jeśli zastanawiamy się nad jego wyrobieniem i czy na pewno jest on niezbędny? Spokojnie, wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule!
Do czego uprawnia patent motorowodny?
Przed zapisaniem się na kurs należy w pierwszej kolejności wyjaśnić, do czego on uprawnia. Posiadając sternika motorowodnego możemy śmiało pływać jachtami motorowodnymi i skuterami, ale przede wszystkim warto wiedzieć, że dokument uprawnia nas do prowadzenia jachtów motorowodnych o długości 12m po wodach morskich do 2 mil od brzegu w dziennej porze.Na wodach śródlądowych z kolei możemy pływać bez ograniczeń długości kadłuba czy mocy silnika. Osoby bez uprawnień motorowodnych mogą pływać jedynie po wodach śródlądowych przy jachtach o długości kadłuba do 7,5m moc silnika do ok. 13 koni mechanicznych (10kW) lub przy długości kadłuba 13m i silniku do ok 100 koni mechanicznych (75kW), pod warunkiem, że maksymalna prędkość jachtu jest mniejsza niż 15 km/h. Zatem bez posiadania sternika motorowodnego możemy wyczarterować łódkę z na prawdę niewielkim silnikiem do celów rekreacyjnych.
Co grozi za pływanie jachtem motorowym bez patentu?
Tak samo jak przy prawie jazdy, pływanie bez odpowiednich uprawnień grozi grzywną. Niech nikogo nie zwiedzie fakt, że nie ma kontroli na akwenach wodnych! Policja często kontrolując zatrzymywane jednostki sprawdza przede wszystkim posiadane odpowiednie dokumenty, a także stan stan trzeźwości sternika. W przypadku stwierdzenie braku odpowiednich uprawnień lub innych nieprawidłowości podczas kontroli można spodziewać nałożenia mandatu od 50 zł do nawet 500 zł. Podobną kwotą zapłacą także osoby niepełnoletnie. W razie nieodpowiedniego stanu trzeźwości, oprócz kary grzywny, policja może również zatrzymać kierującego w areszcie, a nawet zabrać dokumenty uprawniające do prowadzenie zarówno na wodzie jak i na lądzie.
Kto może przystąpić do egzaminu na patent motorowodny?
Aby móc przystąpić do kursu motorowodnego należy mieć ukończone 14 lat. Oczywiście w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda opiekunów prawnych. Warto również wiedzieć, że młodzież poniżej 16 roku życia może pływać tylko na jachtach do około 8 koni mechanicznych (60kW). Dorośli natomiast bez ograniczeń ?
Raz wyrobiony paten nie trzeba odnawiać jest bezterminowy!
Kurs motorowodny – jak on wygląda
Wbrew wszystkim wyobrażeniom, z doświadczenia wiemy, że to teoria przysparza niekiedy wiele trudności. Dlatego też na tydzień przed zajęciami zostają udostępnione materiały teoretyczne: wideo z wykładami z każdego zagadnienia (z przepisów, locji, wiadomości o jachtach, meteorologii, ratownictwa), a dodatkowo prezentacje. Dzięki temu kursant na spokojnie w swoim czasie może przygotować się z zakresu przepisów i przejść przez przekazane również wcześniej testy sprawdzające wiedzę.
Jeśli opanujemy zakres teoretyczny przed nami już najprzyjemniejsza część – praktyka ? Kurs trwa dwa dni i wykonujemy go w weekend.
Z pewnością warto z wyprzedzeniem sprawdzić pogodę i odpowiednio się na nią przygotować. Zajęcia odbywają się nawet podczas tak zwanej niepogody, dlatego umiejętności meteorologiczne i odpowiednio – ubiór będą tutaj kluczowe. Na wodzie ćwiczymy manewry utrwalając sobie tym samym zagadnienia teoretyczne. Nie zabraknie również prac bosmańskich!
Egzamin – strach się bać
Niech nie obawia się egzaminu nikt kto przysiadł do czynnej lektury i uważał podczas manewrów!
Do egzaminu można podejść bez odbycia kursu, niemniej z pewnością sama lektura może okazać się niewystarczająca. Kurs pod okiem instruktora daje gwarancję przećwiczenia i wyjaśnienia wielu zagadnień, które mogę okazać się mało oczywiste dla laików szalejących po akwenach wodnych na własną rękę. Każdy egzamin przeprowadzany jest pod okiem zgłoszonej wcześniej komisji, gdzie na końcu otrzymuje zaświadczenie o jego wyniku. Szczegóły wyrabiania samego dokumenty opisaliśmy dokładnie w osobnym artykule ?
Kurs żeglarza jachtowego i motorowodnego
Jeśli jeszcze nie zapisałeś się na kurs motorowodny, warto zastanowić się nad tym czy nie połączyć go z kursem na żeglarza jachtowego. Duża część materiału teoretycznego pokrywa się, a zdobyte umiejętności z pewnością okażą się dobrym uzupełnieniem i utrwaleniem wiedzy. Dodatkowo w pakiecie zawsze taniej, więc może warto zastanowić się czy nie upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu ?