Znajomość zagrożeń i zasad bezpieczeństwa na jachcie otwiera oczy i uszy. Ważne, aby już na starcie załoga powiedziała o swoim żeglarskim doświadczeniu i umiejętności pływania, co pomoże kapitanowi w zarządzaniu grupą. Nie każdy członek załogi jest doświadczonym żeglarzem, dlatego zadaniem dowódcy jest poinformowanie załogi o zasadach poruszania się na łodzi i o podstawowych manewrach portowych.
Zasady bezpieczeństwa na jachcie przed wypłynięciem na wodę
Za każdym razem przed wypłynięciem w rejs należy sprawdzić stan techniczny jachtu, instalacji, silnika i osprzętu. Zadbaj o to, aby na jachcie znajdowały się koła ratunkowe, kamizelki asekuracyjne, apteczka i inne niezbędne wyposażenie. Aby dobić bezpiecznie do portu zapewnij kapitanowi odpowiednią widoczność, a podczas manewrów bądź spokojny i ostrożny. Przy cumowaniu nigdy nie wchodź na ląd z cumą w rękach, bo możesz się w nią zaplatać. Nie używaj nóg ani rąk do odpychania jachtu od nabrzeża czy sąsiednich jachtów – od tego są odbijacze, które muszą znajdować się na burtach.
Wchodząc na ląd (lub z lądu na jacht) zachowaj bezpieczną odległość, aby uniknąć wpadnięcia do wody. Przechyły, kołysanie, czy nagłe podmuchy wiatru mogą sprawić, że stracimy równowagę. Przy manewrach łatwo jest się poślizgnąć i wylądować za burtą, dlatego zgodnie z zasadą „jedna ręka dla siebie, druga ręka dla jachtu” pamiętaj by zawsze czegoś się trzymać.
Duży wpływ na bezpieczeństwo ma przestrzeganie dyscypliny i dbanie o schludny wygląd jachtu. Bądź zawsze przygotowany do kolejnego manewru – mając pod ręką korby do kabestanów i klarując liny po każdym manewrze unikniesz chaosu na łodzi, a jeśli nie chcesz połamać sobie palców, nie trzymaj/ nie ciągnij lin, które nie są założone na kabestany. Miej oczy dookoła głowy i czujnie obserwuj swoje otoczenie: mosty (często by pod nimi przepłynąć należy złożyć maszt), przeszkody na wodzie i inne jednostki pływające w sąsiedztwie. Zwracaj także uwagę na głębokość i zanurzenie jachtu, a unikniesz wpłynięcia na mieliznę. Obserwuj pogodę i reaguj! W obliczu załamania pogody należy odpowiednio przygotować pokład – zrefować żagle oraz przygotować szelki i kamizelki ratunkowe dla załogi.
Szczególnie w takich przypadkach ważne jest zachowanie trzeźwości, dlatego podczas rejsunigdy nie wolno pić alkoholu ani brać żadnych innych używek, które wpływają na czas naszych reakcji. Duże znaczenie w zachowaniu bezpieczeństwa jest także nasza odzież. Podczas niepogody ubierz się ciepło, aby uniknąć wychłodzenia organizmu, a podczas upałów pamiętaj o nakryciu głowy.
Ubezpieczenie żeglarskie - dlaczego powinieneś je wykupić?
Wypadki się zdarzają nawet najlepszym, dlatego decydując się na żeglugę warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. Poza ubezpieczeniem na wypadek NNW załogi, istnieje także możliwość ubezpieczenia CASCO jachtu, czyli ubezpieczenia na wypadek uszkodzenia czy zatonięcia jachtu, a także w razie włamania, dewastacji i kradzieży. Z kolei ubezpieczenie OC uchroni nas przed konsekwencjami gdy przez nieuwagę lub błąd zniszczymy komuś jacht lub wywołamy u kogoś uszczerbek na zdrowiu. Dobrze o tym wiedzieć, szczególnie jeśli jesteśmy nowicjuszami.
Wybierając ubezpieczenie należy zawsze dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i przeanalizować ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Co to znaczy? Podczas żeglowania spożywanie alkoholu bądź innych środków odurzających jest zabronione – jeśli do wypadku dojdzie gdy jesteś nietrzeźwy, żadne ubezpieczenie nie pokryje kosztów leczenia lub kosztów wyrządzonej przez ciebie szkody.
Jakie zagrożenia mogą wystąpić na łodzi
Najczęściej do wypadku dochodzi przez zaniedbanie i brak ostrożności na pokładzie. Niebezpieczeństwo niesie przelatujący bom, który niesie ryzyko urazu głowy, utraty przytomności i wypadnięcia za burtę. Na łodzi często jest mokro – nie trudno się tu poślizgnąć, szczególnie przy dużych przechyłach. Największym zagrożeniem zdrowia i życia jest pożar, sztorm i wywrotka jachtu, na co trzeba być zawsze przygotowanym i wiedzieć jak się w takiej sytuacji zachować.
W przypadku wywrotki jachtu należy po pierwsze zająć się załogą, a nie ratowaniem przedmiotów i natychmiast wezwać pomoc dzwoniąc na WOPR pod numerem telefonu 601 100 100 lub wybierając 112. Tak jak przy każdym wypadku, ogromne znaczenie ma nasze zachowanie przed nadejściem ekipy ratunkowej. Jeśli istnieje zagrożenia życia lub zdrowia któregoś z załogantów, powinniśmy udzielić mu pierwszej pomocy przed przypłynięciem WOPR-u. Nigdy nie próbuj dopłynąć samemu do brzegu, ponieważ stracisz dużo siły i doprowadzisz do wyziębienia organizmu! Jak widać istnieje wiele zagrożeń podczas żeglowania i musi mieć tę świadomość każdy kto wchodzi na pokład. Będąc jednak rozważnym i trzymając się zasad bezpieczeństwa na łodzi możemy czerpać radość z żeglowania bez nieprzyjemnych sytuacji.