Już za chwilę będziemy świętować Dzień Kobiet. Macie już pomysł na niebanalny prezent z tej okazji? A może przyszedł najwyższy czas, żeby zachęcić damy Waszego serca do chwycenia za ster? Bo kto powiedział, że dla dziewczyn tylko kwiaty, czekoladki i perfumy są dobrym pomysłem na niespodziankę? Choć kiedyś podobno kobieta na statku przynosiła pecha, to na szczęście ten przesąd nie przetrwał do czasów współczesnych. Dzisiaj z ust żeglarzy z klasą raczej się słyszy „moja szyja u głowy”, niż „diabli balast”. A płeć piękną nie tylko na jachtach, ale także na dużych okrętach z łatwością można spotkać. I to nie tylko w roli kuchcika, ale nawet w stopniu Kapitana. Czekamy na Sztormowe Dziewczyny w trakcie letnich kursów na żeglarza i sternika jachtowego!
Czy żeglarstwo to domena wyłącznie mężczyzn? Choć może nie ma dedykowanych kursów na żeglarkę czy sterniczkę jachtową, to wcale nie oznacza to, że dobrym żeglarzem może być tylko pan z brodą, brzuszkiem i kapitańską fajką w zębach…
Przesądy za burtę!
Wszyscy wiedzą, że czasy kiedy kobieta na statku przynosiła pecha dawno temu już minęły. Teraz kobiety z powodzeniem pracują na dużych okrętach, a nawet nimi dowodzą. Dlaczego więc setki lat temu marynarze uważali, że obecność kobiety zwiastuje zagładę?
Żeglarze personifikowali swoje okręty, utożsamiając je z kobietami. Dlatego Anglicy mówią o statkach „She” (Ona). Uważali też, że okręt może poczuć się zazdrosny o inną przedstawicielkę tej samej płci. Jednak od tej reguły istniały wyjątki, które można dostrzec na historycznych filmach – naga figura kobiety mocowana na dziobie. To ona miała ujarzmiać morze i potwory z głębin. Dziś na szczęście przesądy można co najwyżej wyrzucić za burtę tuż przed wejściem na pokład.
Zła i dobra kobieta
Niby zła ta kobieta, a jednak dobra. Bo świeżo wodowany okręt, który przy okazji przechodził chrzest morski trafiał zwykle w ręce kobiety. To właśnie matka chrzestna nadawała imię jednostce pływającej.
Działo się to podczas uroczystej ceremonii wodowania. Przewodniczenie tej uroczystości było szczególnym wyróżnieniem i podkreśleniem wyjątkowej pozycji w społeczeństwie. Ceremonię chrztu jednostki pływającej najpierw celebrowali kapłani, władcy państw i arystokraci. Od XIX wieku w większości przywilej ten przysługiwał kobietom. Od tego czasu przyjęło się też określenie „matka chrzestna statku”.
Ahoj przygodo!
Żeglarstwo to dyscyplina stara jak świat, która budzi jedno skojarzenie – przygoda! Nic dziwnego, że kiedy myślimy o żaglach prawie natychmiast pojawia się naturalny okrzyk: „Ahoj przygodo!”.
A przed nami lato. To doskonały moment na to, by ruszyć się z kanapy, wybrać się za miasto, zrobić coś nowego albo zupełnie inaczej niż dotychczas. I choć miejska przestrzeń już z pierwszymi promieniami słońca szybko wypełnia się pozytywnymi sportowymi fluidami (m.in. na ścieżkach rowerowych, w skate parkach, czy trasach biegowych), to warto spróbować poszerzyć swoje horyzonty… I to w dosłownym znaczeniu!
Wiatr we włosach
Ale że dziewczyna? Ale że na żagle? Ale że potargane włosy? Ależ oczywiście!
A dlaczego warto spróbować? Bo żeglarstwo jest dla wszystkich! Także dla dam, dziewuch i dziewczyn. Takich, co są zmęczone szarą rzeczywistością. Dla tych ekstremalnie zapracowanych i zestresowanych. Tych, które nie boją się spotkań – zwłaszcza z samą sobą!
Żeglarstwo nie tylko ukoi nerwy, ale pomoże (i to z powodzeniem!) odciąć się chociaż na chwilę od codzienności (pracy, domu, szkoły, dzieci). Ponadto to także doskonały czas, żeby pobyć z samą sobą. Cisza, kontakt z przyrodą i dwa żywioły – wiatr i woda. To świetna okazja i okoliczności, żeby poznać lepiej nie tylko siebie, ale także nowych kompanów (albo – jeszcze lepiej – kompanki!) wyzwania.
Jak zostać żeglarką
Żeby stanąć za sterem jachtu można zapisać się na kurs żeglarski. To naprawdę nic trudnego! Szkolenie jest dla każdego. Wcale nie trzeba mieć doświadczenia czy wiedzy żeglarskiej. Przyszłe żeglarki i przyszli li żeglarze dowiadują się wszystkiego podczas wybranego kursu, który składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej.
ZAPOZNAJ SIĘ Z UPRAWNIENIAMI ŻEGLARZA JACHTOWEGO
Na część teoretyczną składają się m.in.: przepisy, wiadomości o jachtach, teoria żeglowania, locja, ratownictwo, teoria manewrowania czy meteorologia. Z umiejętności praktycznych najważniejsze są natomiast: współpraca załogi i bezpieczna eksploatacja jachtu, prace bosmańskie, manewry pod żaglami i na silniku, wejście do mariny, obrót lub przesunięcie jachtu przy pomoście.
Przeczytaj także wpis jednej z naszych uczestniczek kursu żeglarskiego: Żeglarz jachtowy na Zegrzu: Blondynka na jachcie, czyli moje pierwsze kroki na kursie żeglarskim.
Ahoj Polsko! Dziewczyny do steru
Z każdym rokiem żeglarstwo zyskuje coraz większą rzeszę sympatyków. A my jesteśmy pewni, że fanek i fanów sportów wodnych będzie jeszcze więcej. Dlatego m.in. rok 2019 ogłosiliśmy rokiem żeglarskim. Niezależnie od płci. Zwłaszcza, że jesteśmy przekonani o tym, że to sport dla każdego – także drobnej, filigranowej blondynki.
Dlaczego jesteśmy o tym przekonani? Choćby dlatego, że w trakcie naszych półkolonii żeglarskich za sterem jachtów szkoleniowych siadają nie tylko panowie. Mało tego! Sztormowe sterniczki naprawdę doskonale sobie radzą.
Dziewczyny do steru, naprawdę warto spróbować!