STERNIK MOTOROWODNY ZEGRZE

Kurs na Sternika Motorowodnego Zalew Zegrzyński

Zapisz się na kurs sternika motorowodnego i podejdź do państwowego egzaminu. Uzyskując patent sternika podczas zajęć na Zegrzu, możesz do woli korzystać ze sprzętu pływającego własnego lub z wypożyczalni – podczas wakacji i weekendowych wyjazdów. Bez patentu możesz prowadzić tylko niewielkie motorówki o bardzo ograniczonej mocy.

Dla kogo:

Od 14 lat

Czas trwania:

2 dni

Lokalizacja:

Zalew Zegrzyński


Kurs obejmuje wykłady przygotowujące do części teoretycznej egzaminu oraz manewrówkę na jachcie motorowym typu RIB (Rigid Inflatable Boats) –  wyposażonym w nowoczesny silnik o mocy 150, 80, 70 KM. Dodatkowo w pakiecie kursu manewrówka na skuterze Yamaha VX oraz sprawdzenie na wodzie mocy riba SPORTIS S7400 z silnikiem Marcury V8 o mocy 300KM! Bezpośrednio po kursie odbywa się egzamin na Patent Sternika Motorowodnego.

Patent motorowodny zdejmuje z Ciebie ograniczenia

Pływanie motorówką bez patentu możliwe jest tylko wtedy, kiedy motorówka ma dowolną długość kadłuba, ale silnik nie większy niż 10 kW. Bez patentu sternika morskiego można także poruszać się po wodach śródlądowych jachtem o mocy silnika do 75 kW. Ale uwaga! Długość kadłuba nie może przekraczać 13 metrów, a prędkość musi być ograniczona do 15 km/h.
W każdym innym przypadku należy posiadać dokument potwierdzający odbycie szkolenia i zdanie egzaminu.
Nie masz patentu, a pływasz dużą motorówką? Podczas kontroli policji grozi Ci mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Aby zostać motorowodniakiem potrzebujesz:

 • odbyć wykłady  – ze względu na sytuację epidemiologiczną wykłady odbywają się on-line
 • zaliczyć manewrówkę na jachcie motorowym (3-4h)
 • zdać egzamin odbywa się w każdą niedzielę w godzinach popołudniowych – ZAPISY NA EGZAMIN 

Wszystko zajmuje tylko weekend. Do roboty!

Liczba uczestników w 2021 roku!

Jak wygląda kurs?

 • wykłady z przepisów, locji, wiadomości o jachtach, meteorologii, ratownictwa w formie online
 • zajęcia praktyczne na jachcie motorowym typu RIB
 • w pakiecie zajęcia na skuterze wodnym Yamaha VX
 • prace bosmańskie z Instruktorem lądowym
 • egzamin – niedziela  godziny popołudniowe


Zmiany organizacyjne w czasie epidemii COVID-19!

W trosce o bezpieczeństwo:

 • wykłady online,
 • manewrówka w małych grupach,
 • minimalny kontakt z ludźmi.

Uprawnienia motorowodne

 • prowadzenie jachtów motorowodnych bez ograniczenia w mocy po wodach śródlądowych
 • prowadzenie jachtów motorowych do 12m długości po morskich wodach wewnętrznych i w strefie do 2 Mm od brzegu na otwartym morzu, w porze dziennej

Nauczysz się prowadzić skuter wodny Yamaha VX!

To zdecydowanie jedyne tego typu szkolenie na Zalewie Zegrzyńskim! Na każdym kursie na Sternika Motorowodnego w pakiecie kursu uczymy Was obsługi i prowadzenia skutera wodnego!


Podczas kursu sprawdzisz moc RIB SPORTIS S7400 z silnikiem 300KM!Cena:

699 zł

Cena kursu zawiera:

 • naukę obsługi i manewrowania na jachcie motorowym typu RIB,
 • 5 wykładów teoretycznych z poszczególnych dziedzin.  Zobacz program kursu
 • materiały szkoleniowe w postaci prezentacji elektronicznych,
 • ekspercką kadrę Instruktorów Motorowodnych Zobacz kadrę
 • podatek VAT 23%
 • dodatkowo naukę obsługi i prowadzenia skutera wodnego Yamaha VX oraz sprawdzisz moc jachtu motorowy RIB S7400 z silnikiem 300KM!

Cena nie zawiera:

 • opłaty egzaminacyjnej (250zł), kosztów wystawienia patentu (50zł). Uczniom i studentom do 26 roku życia, za okazaniem ważnej legitymacji, przysługują opłaty ulgowe, w wysokości odpowiednio 125zł i 25zł,
 • opłaty parkingowej na terenie ośrodka.

Postaw na bezpieczeństwo w wygodnej formie!

Zaczynając swoją przygodę z żeglarstwem możesz nabyć swoją własną kamizelkę, wykorzystując jej potencjał nie tylko podczas kursu ale i dalszej żeglarskiej przygody!

PNEUMATYCZNA KAMIZELKA AUTOMATYCZNA

LAZIZAS SIGMA

399 ZŁ

 • WYGODNA
 • NIE KRĘPUJE RUCHÓW
 • ŁATWA W PRZECHOWYWANIU
 • ESTETYCZNY WYGLĄD PASUJĄCY DO KAŻDEGO UBIORU 

Rezerwacja

Egzamin – zapisu na egzamin oraz opłaty dokonujemy poprzez rezerwację terminu na stronie EGZAMINY >>  tutaj. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest dokonanie zapisu na egzamin przez formularz elektroniczny zapisu na egzamin, ukończenie 14 lat, okazanie dowodu tożsamości i uiszczenie opłaty za egzamin w wysokości 250 zł (osoby uczące się w wieku do 26 lat, po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej 125zł). Osoby niepełnoletnie muszą mieć pisemną zgodę rodziców (opiekunów prawnych) na uprawianie turystyki wodnej.


Testy próbne

Nasz praca, nasza pasja. Zarówno podczas szkolenia na wodzie jak i podczas wykładów pragniemy przekazać Wam jak najwięcej wiedzy, w jak najbardziej przystępny sposób. Do Waszego użytku przekazujemy Sztorm testy – kilkadziesiąt testów próbnych z przedmiotów takich jak meteorologia, locja, budowa jachtu, przepisy oraz ratownictwo. Możesz rozwiązywać je jadąc autobusem, metrem lub przy porannej kawie. Do dzieła!

Szkolenie weekendowe prowadzimy:

Baza nad Zalewem Zegrzyńskim, Białobrzegi, ul. Spacerowa 35 (ośrodek Promenada).

Zostań Motorowodniakiem!

Sklep internetowy Sztorm Grupy

Najczęściej zadawane pytania i nasze odpowiedzi:

Jak przebiega kurs motorowodny?

Kursy motorowodne na Zegrzu obejmują wykłady teoretyczne i zajęcia praktyczne. Wykłady dotyczą przepisów, wiadomości o jachtach, meteorologii, ratownictwa wodnego i locji. Zajęcia praktyczne odbywają się na jachcie motorowym typu RIB oraz na skuterze wodnym Yamaha VX. Podczas zajęć praktycznych uczestnicy wykonują także prace bosmańskie z instruktorem lądowym.

Kurs, który trwa zaledwie jeden weekend, kończy się egzaminem.

Ile kosztuje odbycie kursu?

Za kurs sternika motorowodnego na Zegrzu trzeba uiścić opłatę w wysokości 699 zł. Kwota ta obejmuje cały proces nauki obsługi i manewrowania jachtem motorowodnym oraz 5 wykładów teoretycznych dotyczących dziedzin związanych z bezpiecznym poruszaniem się na wodzie.

W cenie kursu są materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej. Wykłady prowadzone są przez profesjonalnych Instruktorów Motorowodnych.

Jakie są koszty dodatkowe?

Cena za kurs sternika motorowodnego nie obejmuje opłaty egzaminacyjnej (250 zł) i kosztów wystawienia patentu (50 zł). Jednak uczniom i studentom do 26 roku życia przysługują spore ulgi. Uczeń albo student, który okaże ważną legitymację, za powyższe zapłaci odpowiednio 125 zł i 25 zł. Opłatę trzeba także ponieść z tytułu korzystania z parkingu na terenie ośrodka.

Jak zapisać się na kurs?

Zapisać możesz się przez elektroniczny formularz zapisu, wybierz termin i rezerwuj miejsce na kursie.

Jak przygotować się i co zabrać na kurs?

Aby wziąć udział w naszym kursie nie trzeba czynić specjalnych przygotowań. Wystarczy zarezerwować sobie trochę czasu, spakować odpowiednie rzeczy i hej w drogę, po przygodę! W przypadku kursów na żeglarza i sternika motorowodnego należy pamiętać o: – jeśli zimno – odpowiednie ubranie: bielizna, polar, sweter, czapka, kurtka i spodnie od deszczu, rękawiczki, ciepłe buty – jeśli ciepło – odpowiednie ubranie: spodenki, koszulka, czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, wygodne buty typu adidasy, krem z filtrem UV – jeśli pada deszcz – sztormiak (lub płaszcz przeciwdeszczowy), spodnie i buty wodoszczelne, ewentualnie coś na przebranie – zeszyt i długopis – to rzeczy, które muszą towarzyszyć przez cały kurs – butelka z wodą, kanapka Jeśli ktoś posiada sztormiak – super, jeśli nie – nie jest to konieczna rzecz aby wziąć udział w kursie. Choć na pewno pomaga w przypadku niepogody. Ściąga do pobrania tutaj: SztormGrupa_Co zabrać na kurs?

Jak odbywają się wykłady?

Wykłady odbywają się w formie on-line. W tygodniu poprzedzającym zajęcia praktyczne otrzymujesz dostęp do platformy nagrań wykładów on-line. Do twojej dyspozycji przekazujemy również materiały edukacyjne – prezentacje oraz testy, żebyś mógł solidnie przygotować się do teoretycznej części egzaminu.

Czy zajęcia odbywają się kiedy pada deszcz?

Jasne! Pamiętaj, że nie ma złej pogody. Jest tylko źle ubrany żeglarz (patrz punkt „Jak przygotować się i co zabrać na kurs?”)

Jakie formalności muszę spełnić aby wziąć udział w kursie i egzaminie?

Aby wziąć udział w kursie potrzebujemy zgłoszenia i pełnej wpłaty za kurs. Zalecamy aby przystąpić do egzaminu bezpośrednio organizowanego po każdym kursie. Proponowany termin to ostatni dzień kursu (zapisu na egzamin oraz opłaty dokonujemy poprzez rezerwację terminu na stronie EGZAMINY >>  tutaj). Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest dokonanie zapisu na egzamin przez formularz elektroniczny zapisu na egzamin, ukończenie 14 lat, okazanie dowodu tożsamości i uiszczenie opłaty za egzamin w wysokości 250 zł (osoby uczące się w wieku do 26 lat, po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej 125zł). Osoby niepełnoletnie muszą mieć pisemną zgodę rodziców (opiekunów prawnych) na uprawianie turystyki wodnej.

Jak przebiega egzamin sternika?

Egzamin na patent sternika motorowodnego podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna ma formę pisemną i jest to test składający się z 75 pytań jednokrotnego wyboru. Każdy uczestnik kursu ma 90 minut na jego rozwiązanie. Po uzyskaniu minimum 65 prawidłowych odpowiedzi, można przejść do części praktycznej – zajęć na wodzie.

Sprawdzane są także umiejętności przyszłego sternika. Wśród nich: manewrowanie jachtem, kierowanie załogą oraz wykonywanie prac bosmańskich. Błędnie wykonany manewr można raz powtórzyć. Uzyskanie pozytywnej oceny z obu części egzaminu skutkuje otrzymaniem patentu.

Czy można prowadzić motorówkę lub skuter wodny bez patentu?

Jeśli jacht motorowy z silnikiem ma moc ponad 10 kW i osiąga prędkość powyżej 15 km/h, nie może być prowadzony przez osobę bez patentu sternika motorowodnego.

Skuter wodny to także statek wodny. Jeśli silnik ma moc powyżej 10 kW i chociaż jego kadłub jest niewielki, to jako pojazd przystosowany do wykonywania ewolucji na wodzie, nie może być prowadzony przez osobę bez odpowiednich uprawnień.

Czy patent motorowodny pozwala holować narciarza?

Sternik motorowodny nie może holować narciarzy wodnych. Do tego potrzebna jest odpowiednia licencja, którą można zdobyć podczas jednodniowego szkolenia. Żeby jednak przystąpić do kursu, trzeba mieć minimum 18 lat i patent sternika motorowodnego.

Czy paten motorowodny umożliwia prowadzenie skuterów?

Ponieważ pływanie skuterem wodnym wymaga stosownych uprawnień, trzeba wykazać się patentem sternika motorowodnego albo wyższego, by legalnie korzystać ze skutera.

Otrzymałem zaświadczenie, co dalej?

Osoba, która posiada patent sternika motorowodnego, może pływać po wodach śródlądowych jachtami motorowymi i skuterami wodnymi bez ograniczeń mocy silnika i długości kadłuba.

Uprawnienia sternika motorowodnego to także możliwość pływania w porze dziennej jachtem motorowym po wewnętrznych wodach morskich oraz po wodach w strefie do 2 mil morskich od brzegu, pod warunkiem, że jacht ten ma długość kadłuba do 12 metrów.

Czy patent jest ważny za granicą?

Polskie patenty żeglarskie i motorowodne są honorowane we wszystkich krajach europejskich.

Jakie są inne stopnie motorowodne?

Motorowodny Sternik Morski, inaczej nazywany Starszym Sternikiem Motorowodnym, może  prowadzić jachty motorowodne na śródlądziu bez ograniczeń. Na morzu zaś może prowadzić jachty o długości 18 metrów.

Aby podejść do egzaminu trzeba spędzić 200 godzin na pokładzie jachtu, podczas minimum 2 rejsów. O patent Motorowodnego Sternika Morskiego mogą ubiegać się osoby po 18 roku życia.

Kapitan Motorowodny to najwyższy w Polsce patent motorowodny, który umożliwia prowadzenie jachtów motorowodnych bez ograniczeń.

Do uzyskania tego stopnia wymagane jest odbycie 6 rejsów morskich o łącznej sumie 1200 godzin. Minimum 400 godzin to samodzielne prowadzenie jachtu motorowodnego o długości powyżej 7,5 metra, a także minimum jeden rejs trwający 100 godzin jachtem o długości powyżej 20 metrów oraz zawinięcie do minimum 2 portów o wodach pływowych.

Wykupiłam/em pakiet z kursem na Licencję na holowanie Narciarza - co dalej?

Zapraszamy do wejścia na stronę oferty Kursu na Holowanie Narciarza lub innych obiektów pływających. Następnie do zapoznania się z dostępnymi terminami i wybrania tego, który Cię interesuje. Wypełnij formularz, w “Uwagi” wpisując numer rezerwacji, w ramach której opłaciłeś pakiet. Po kliknięciu “dalej” i przejściu do płatności zamknij kartę. Rezerwacja pojawi się w naszym systemie.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 -liczba głosów, ocena: 5,00 z 5)
Loading...