Patent żeglarski — czym jest, jak zrobić kurs żeglarza jachtowego?

Patent żeglarski — czym jest, jak zrobić kurs żeglarza jachtowego?

Uprawnienia żeglarskie to dla wielu miłośników aktywnego wypoczynku pierwszy krok ku samodzielnym rejsom. Jeśli chcesz zdobyć patent żeglarski uprawniający do sterowania jachtem po jeziorze lub morzu, zapisz się na profesjonalny kurs zakończony egzaminem. Kurs sternika jachtowego, sternika morskiego i kapitana jachtowego to nie tylko nauka bezpiecznego żeglowania, ale przede wszystkim wspaniała przygoda!

Czym jest patent żeglarski?

Każdy kto chce prowadzić samochód albo motor, musi ukończyć kurs i zdać egzamin. Tak samo jest z żeglowaniem po jeziorach czy morzach. Patent żeglarski to nic innego, jak uprawnienie, które umożliwia poruszanie się żaglówką po wodzie. Jest wymagany nie tylko od właścicieli jednostek pływających, ale także w wypożyczalniach sprzętu.

Co prawda można prowadzić jacht żaglowy do długości do 7,5 m bez patentu, ale mimo wszystko trzeba liczyć się z tym, że w wypożyczalni padnie pytanie o uprawnienia. Jeśli więc planujesz wyprawę na Mazury, Zegrze lub Solinę i aktywny urlop pod żaglami, najpierw zdobądź kwalifikacje poparte państwowym dokumentem. Unikniesz odmowy wynajęcia sprzętu, wysokiego mandatu, a także zwiększysz bezpieczeństwo swoje, towarzyszy podróży i innych żeglarzy na akwenie.

Wymagania — kto może otrzymać patent żeglarski?

Patent żeglarski można otrzymać po ukończeniu odpowiedniego kursu i zdaniu egzaminu. Pierwszym stopniem jest patent żeglarza jachtowego, o który starać się mogą już osoby niepełnoletnie, po skończeniu 14 roku życia. To często pierwszy krok do przygody pod żaglami.

Ogółem wyróżnia się trzy patenty:

  • żeglarz jachtowy
  • jachtowy sternik morski
  • kapitan jachtowy

Patent żeglarza jachtowego

To pierwszy, podstawowy, a jednocześnie najważniejszy z wymienionych patentów. Podczas kursu, w którym mogą uczestniczyć osoby od 14 roku życia, przyszły żeglarz uczy się podstaw obsługi żaglówki w porcie i na wodzie, wykształca w sobie prawidłowe odruchy, które sprawiają, że żeglowanie jest bezpieczniejsze. Nauka zaczyna się od zera, ale jednocześnie kończy zdobyciem bardzo ważnych umiejętności.

Patent żeglarza jachtowego to możliwość prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych. To także możliwość prowadzenia jachtu do dwunastu metrów długości kadłuba po wewnętrznych wodach morskich do granicy dwóch mil morskich od brzegu przy dobrych warunkach pogodowych.

Żeglarzem może zostać każdy! Organizujemy kursy żeglarskie dla dorosłych, dysponujemy własnym centrum egzaminacyjnym. Elita żeglarstwa w Polsce. Jachty: Scandinavia 27,  Raptor 26, Sigma 600.

ZOBACZ NASZE KURSY

Taki kurs na patent żeglarza jachtowego może trwać zaledwie kilka dni w wersji intensywnej lub do dwóch tygodni w wersji tradycyjnej. Kursy odbywają się w formie weekendowych spotkań oraz wyjazdów urlopowych na kilka czy kilkanaście dni. Nie jest to więc kurs, który zajmuje wiele czasu.

Patent sternika morskiego

Drugi stopień, gdy chodzi o patenty żeglarskie, to patent sternika jachtowego. Nie trzeba posiadać patentu sternika jachtowego, by uczestniczyć w tym szkoleniu, jednak jest to już bardziej zaawansowany kurs, wymagający pewnej wiedzy i umiejętności. Skierowany jest do osób pełnoletnich z udokumentowanym stażem w rejsach morskich i to w liczbie dwustu godzin żeglugi na dwóch różnych rejsach.

Realne doświadczenie w żeglowaniu na morzu jest tutaj więc kluczowe, dlatego warto podejść do patentu sternika morskiego po ukończeniu kursu na żeglarza jachtowego. Ten pierwszy kurs jest bowiem źródłem sporej wiedzy i wyrabia umiejętności praktyczne. Im więcej doświadczenia w żeglowaniu, im lepiej wypracowana reakcja na różne zdarzenia na wodzie i tym większa szansa na pozytywne ukończenie kursu na patent sternika morskiego.

Osoba, która taki patent otrzymała, może prowadzić właściwie każdy jacht nie dłuższy niż 18 metrów.

Kapitan jachtowy

Kapitan jachtowy to ostatni ze stopni, nadający spore uprawnienia osobom doświadczonym. Po 12000 udokumentowanych godzinach żeglugi, w tym 400 godzinach samodzielnego prowadzenia rejsów po wodach morskich, można ubiegać się właśnie o patent kapitana jachtowego. To opcja dla osób, które mają za sobą lata doświadczeń i pływały po otwartych morzach. Łatwo się domyślić, że kapitan jachtowy to najwyższy stopień, gdy chodzi o patenty żeglarskie. Kapitan jachtowy może prowadzić jachty do 24 metrów długości.

Żeglowanie jest dla każdego?

Nie ma takiej możliwości, by po dwóch tygodniach kursu żeglarskiego i zdobyciu pierwszego patentu mieć całą wiedzą „w małym palcu”, ale przyznać trzeba, że kurs jest często wstępem do nowej pasji. Wystarczy podjąć wyzwanie i znaleźć kurs, który dobrze przygotuje do pierwszych podróży po wodach jeziora.

Współczesne żaglówki są lekkie, zwrotne, bezpieczniejsze od tych, na których żeglowało się jeszcze 20 czy 30 lat temu. Nie trzeba być siłaczem, by stawiać żagle i przemieszczać się pomiędzy portami. Nie trzeba też posiadać własnego jachtu, ponieważ oferty wypożyczalni i rejsów jest ogromna.

Trzeba natomiast kierować się rozsądkiem — znać zasady bezpieczeństwa, przepisy związane z poruszaniem się po wodzie, umiejętnie planować manewry i sprawnie je wykonywać. Ważna jest także umiejętność kierowania załogą. Praktyka połączona z teorią to najlepszy sposób, by zdobyć patent żeglarski.

Gdzie organizujemy nasze kursy żeglarstwa?

Wiele osób marzy o żeglarstwie, jednak z powodu braku wiedzy na temat kursów, wydaje im się, że zdobycie patentu to opcja ekskluzywna dostępna wyłącznie dla wybranych. Tymczasem w wielu miejscach w Polsce można skorzystać z wyjazdów i imprez żeglarskich, które kończą się egzaminem na patent.

Organizatorem takich szkoleń jest Sztorm Grupa, sprawdzona firma, która ma aż cztery bazy żeglarskie: nad Zalewem Zegrzyńskim, na Mazurach, w Chorwacji oraz w Katowicach. Sztorm Grupa oferuje kursy żeglarskie kończące się zdobyciem patentu.

Szkolenia młodzieży i dorosłych w trakcie kursów żeglarskich prowadzą tylko doświadczeni, odpowiedzialni instruktorzy. Marzysz o patencie żeglarskim i przygodzie na wodzie? Sprawdź cenę patentu żeglarskiego z kursem i już dziś zapisz się na zajęcia tygodniowe albo weekendowe w wybranej przez siebie lokalizacji!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 -liczba głosów, ocena: 5,00 z 5)
Loading...