PATENTY MOTOROWODNE

Patent motorowodne. Wszystko, co musisz wiedzieć — opis stopni, uprawnienia

Sztorm Grupa organizuje kursy, które przygotowują do otrzymania różnych uprawnień motorowodnych. Profesjonalne szkolenia na wodzie prowadzone są na Mazurach, na Śląsku, w Warszawie i Zgierzu na nowoczesnym sprzęcie i przy wsparciu doświadczonych instruktorów. W czasie kilkudniowych, kompleksowych kursów zakończonych egzaminem na wybrany patent, kandydaci uczestniczą w wykładach oraz zajęciach praktycznych na nowoczesnym sprzęcie.

Liczba nowych motorowodniaków w 2021!

Jak wyglądają egzaminy? Sztorm Grupa jest samodzielnym podmiotem egzaminacyjnym – zdajecie egzamin w naszej bazie, przed naszą komisją i na naszym sprzęcie. Egzamin motorowodny nie jest trudnym zadaniem do wykonania.

Egzaminy na wszystkie patenty żeglarskie. Egzamin podzielony jest na dwie części – teoretyczną i praktyczną. Praktyka to znajomość obsługi jachtu motorowego i poprawne wykonywanie obowiązkowych manewrów, jak np. zacieśniona cyrkulacja, manewr „człowiek za burtą”, czy podejście do kei.

Każdy może zostać motorowodniakiem! Własne centrum egzaminacyjne. Największa baza sprzętu. Ekspercka kadra. Jachty: Rib Brig Eagle 600 + Honda 150KM Rib Zodiak + Tohatsu 50KM Skuter Yamaha VX Sztorm Place – centrum żeglarstwa Warszawa. Sprawdź cenę kursu sternika motorowodnego.
Zobacz, gdzie organizujemy nasze kursy

Zalew Zegrzyński

Zdobądź uprawnienia motorowodne nad Zalewem Zegrzyńskim w weekend. W trakcie kursu dodatkowa manewrówka na skuterze i RIB300KM!

Śląsk

Kursy motorowodne na Śląsku to oferta dla wszystkich Ślązaków, którzy chcą wyjść z domów i spędzić czas aktywnie, nad wodą, z rodziną lub znajomymi.

Poznaj naszą ofertę kursów

Sternik Motorowodny – Zalew Zegrzyński

Zdobądź uprawnienia motorowodne nad Zalewem Zegrzyńskim w weekend. W trakcie kursu dodatkowa manewrówka na skuterze i RIB300KM!

Kurs Sternika Motorowodnego cena: 699,00 PLN

Licencja na holowanie narciarza – Zalew Zegrzyński

Niezbędna do zabawy na nartach, wake’u, bananie, kole. 1-dniowy kurs na Zalewie Zegrzyńskim

Kurs na Licencję na Holowanie Narciarza cena: 499,00 PLN

Szkolenie motorowodne NEXT LEVEL – Zalew Zegrzyński

Wszystkich absolwentów naszego kursu motorowodnego zapraszamy na kolejny poziom kursu.

ZDOBĄDŹ DOŚWIADCZENIE ZA STEREM

Sternik Motorowodny to osoba, która posiada patent sternika, czyli dokument poświadczający, że dana osoba może obsługiwać jacht z napędem silnikowym lub skuter. Sternik musi być zaznajomiony z przepisami dotyczącymi obsługi jachtu, umieć bezpiecznie poruszać się po wodach śródlądowych albo morskich. Jeśli chcesz podejść do egzaminu na patent Sternika Motorowodnego i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie upragnionego dokumentu, możesz zdecydować się na udział w kursie.

Jakie uprawnienia daje patent sternika motorowodnego?

Można prowadzić jachty motorowe bez patentu, ale… No właśnie, to “ale” sprawia, że o patent warto się postarać. Bez odpowiednich uprawnień w Polsce można prowadzić jedynie jachty motorowe o mocy silnika tylko do 10 kW (13,60 KM) lub o mocy silnika do 75 kW (101,97 KM) i o długości kadłuba do 13 m, w przypadku, kiedy ich prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. Czyli bez patentu sternika motorowodnego możemy wypożyczyć jedynie małą łódkę, która będzie rozwijać niewielkie prędkości. Nie oznacza to jednak, że można wsiąść na pokład motorówki bez znajomości jakichkolwiek zasad. Warto zapoznać się z prawem obowiązującym na wodzie, przestrzegać znaków wodnych i zachować maksymalne bezpieczeństwo. Patent sternika umożliwia poruszanie się różnymi łodziami motorowodnymi oraz skuterami wodnymi. Jeśli więc masz odpowiedni dokument, możesz swobodnie poruszać się po wodach śródlądowych, a nawet morskich bez ograniczeń mocy silnika albo długości kadłuba.

Jakie są stopnie motorowodne?

sternik motorowodny uprawnienia

Sternik motorowodny

 • Uprawnia do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń.
 • Umożliwia legalne prowadzenie łodzi motorowych o długości kadłuba do 12 m za dnia po wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu.

Osoby niepełnoletnie, poniżej 16 roku życia, które zdobyły patent Sternika Motorowodnego, mogą prowadzić jachty o mocy do 60 kW (ok. 80 KM). Egzamin na Sternika Motorowodnego składa się z części praktycznej i teoretycznej.

motorowodny sternik morski uprawnienia

Motorowodny Sternik Morski

 • Może prowadzić jachty motorowodne na śródlądziu bez ograniczeń.
 • Patent umożliwia prowadzenie na morzu jachtów o długości 18 metrów.

Żeby podejść do egzaminu na patent Motorowodnego Sternika Morskiego, trzeba mieć 200 godzin stażu morskiego podczas minimum dwóch rejsów. Patent mogą zdobyć osoby, które ukończyły 18 lat.

 

Kapitan Motorowodny uprawnienia

Kapitan Motorowodny

Osoba, która zdobyła ten najwyższy patent w Polsce, może prowadzić jachty motorowodne bez ograniczeń.

 • Wymagane jest posiadanie patentu Motorowodnego Sternika Morskiego.
 • Konieczne jest odbycie 6 rejsów morskich o łącznej sumie 1200 godzin, podczas których przez minimum 400 godzin kandydat na kapitana samodzielnie prowadzi jacht motorowodny z kadłubem o długości powyżej 7,5 metra, zaliczy co najmniej 1 rejs trwający minimum 100 godzin jachtem o długości powyżej 20 metrów i zawinie do minimum 2 portów o wodach pływowych.
 • Patent nie wiąże się z egzaminem, ale ze złożeniem odpowiedniej dokumentacji.
licencja na holowanie narciarza

Licencja na holowanie narciarza lub innych obiektów pływających

Jeśli chcesz ciągnąć za motorówką narciarza wodnego, koło, banana lub inną zabawkę do holowania ludzi, musisz mieć dodatkową licencję.

 • Licencja na holowanie narciarza lub innych obiektów pływających wymaga ukończenia 18 lat i posiadania przynajmniej patentu sternika motorowodnego.

Aby uzyskać licencję, trzeba zdać egzamin praktyczny i teoretyczny.

parasailing uprawnienia

Licencja na holowanie statków powietrznych

Jeśli za motorówką chcesz holować takie obiekty jak parasail, spadochron, paralotnia, musisz zdobyć odpowiednią licencję.

 • Wymaganiem do zdobycia licencji na holowanie statków powietrznych jest ukończenie 18 roku życia.
 • Posiadanie przynajmniej jednego patentu sternika motorowodnego.
 • Zdanie egzaminu praktycznego i teoretycznego.

FAQ

Co grozi za prowadzenie motorówki lub skutera bez patentu?

Jeśli sternik nie posiada patentu do prowadzenia motorówki lub skutera, może otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Czy żeby holować narciarza, muszę wyrobić dodatkową licencję?

Tak. Żeby holować za motorówką narciarza wodnego, trzeba mieć specjalną licencję.

Czy mając patent motorowodny, mogę prowadzić skuter?

Sternik Motorowodny ma uprawnienia do prowadzenia łodzi motorowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń mocy silnika. Oznacza to, że może prowadzić skuter wodny nawet o bardzo dużej mocy silnika.

Jak przebiega kurs?

Kurs na Sternika Motorowodnego to kilka godzin praktycznej nauki manewrowania jachtem motorowym:

 • manewr podejścia do człowieka,
 • wejście w ślizg,
 • podejście i odejście od nabrzeża

Część teoretyczna obejmująca:

 • zagadnienia z budowy i obsługi jachtu motorowodnego,
 • ratownictwo,
 • meteorologię,
 • locję i przepisy.
Ile kosztuje odbycie kursu?

Kurs kosztuje 699 zł. Cena nie uwzględnia kosztów dojazdu do bazy Sztorm Grupy, wyżywienia, opłaty parkingowej i opłat za egzamin.

Jak przebiega i ile kosztuje egzamin?

Opłata egzaminacyjna wynosi 250 zł, koszt wystawienia patentu to 50 zł. Uczniowie i studenci mogą liczyć na znaczne zniżki.

Sztorm Grupa jest samodzielnym podmiotem egzaminacyjnym, co oznacza, że egzaminy zdaje się w tej samej bazie i na tym samym sprzęcie, na którym prowadzone jest szkolenie. Egzamin teoretyczny to 75 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru.

Otrzymałem zaświadczenie o odbyciu kursu, co dalej?

Po zdanym egzaminie należy wygenerować wniosek dotyczący uzyskania patentu, wydrukować go, podpisać i odesłać do biura Polskiego Związku Motorowodnego z odpowiednimi załącznikami.

Zobacz też SZTORM TESTY

i sprawdź swoją wiedzę teoretyczną przed podejściem do egzaminu na patent sternika motororodnwgoe lub żeglarza jachtowego

Egzaminy

sprawdź uprawnienia, warunki przystąpienia do egzaminy i najbliższe terminy egzaminów

Zobacz też CZARTER SEA RAY

i zabierz na wodę rodzinę i przyjaciół! Luksusowy jacht, idealny na chillout dla wymagających klientów

Skontaktuj się z nami: tel. 669 900 600, e-mail: rezerwacja@sztormgrupa.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (47 -liczba głosów, ocena: 4,00 z 5)
Loading...