JACHTOWY STERNIK MORSKI

Szkolenie na Jachtowego Sternika Morskiego

Dla kogo:

Od 18 lat

Czas trwania:

7 dni

Lokalizacja:

Sibenik/Chorwacja


Przygotowujemy do egzaminów kandydatów na patent Jachtowego Sternika Morskiego. Jest to kurs przeznaczony dla osób pełnoletnich posiadających podstawowe umiejętności żeglarskie. Część praktyczna kładzie nacisk na manewrowanie w marinie, podejścia do kei i wyjścia z portów, manewry pod żaglami i na silniku. Część teoretyczna prowadzona jest na zasadzie powtórek i konsultacji, a główny nacisk kładziemy na część manewrową. W trakcie rejsu nie prowadzimy wykładów, zatem wymagane jest wcześniejsze teoretyczne przygotowanie.

Uprawnienia Jachtowego Sternika Morskiego:

– prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń, – prowadzenie jachtów żaglowych o długości całkowitej do 18m po wodach morskich. Patenty wydawane są przez Polski Związek Żeglarski i w pełni honorowane są za granicą.

Liczba uczestników w 2018 roku!

Umiejętności praktyczne:

1. Korzystanie z pomocy i wydawnictw nawigacyjnych 2. Korzystanie z urządzeń łączności 3. Korzystanie z systemu GPS 4. Nawigacyjne przygotowanie rejsu 5. Praca załogi i eksploatacja jachtu morskiego 6. Obsługa silnika 7. Taklowanie jachtu, klar jachtu 8. Obsługa żagli, osprzętu i podstawowych urządzeń 9. Poprawny dobór ożaglowania 10. Regulacja powierzchni ożaglowania 11. Obsługa instalacji jachtowych 12. Obsługa kotwicy 13. Cumowanie jachtu 14. Obrót lub przesunięcie jachtu przy pomoście, praca cumami 15. Przygotowanie jachtu do wypłynięcia 16. Przygotowanie jachtu do żeglugi w trudnych warunkach pogodowych 17. Umiejętność wykonania następujących manewrów jachtem morskim Manewry pod żaglami:

 • zwrot przez sztag,
 • zwrot przez rufę,
 • stawanie w dryf,
 • alarm „człowiek za burtą”

Manewry na silniku:

 • odejście od nabrzeża i dojście do nabrzeża,
 • alarm „człowiek za burtą”,
 • dojście do boi i odejście od boi,
 • stawanie na kotwicy i zejście z kotwicy

Cena:

1750 zł

Cena kursu zawiera:

 • szkolenie z manewrowania na morskim jachcie żaglowym typu Dufour 335GL, Dufour 365GL
 • powtórkę z wiedzy teoretycznej
 • materiały szkoleniowe w postaci prezentacji elektronicznych
 • ekspercką kadrę Instruktorów Żeglarstwa PZŻ: Bajewski, Romaniuk, Olszewski, Waszczuk. Zobacz kadrę
 • podatek VAT 23%
 • pościel na jachcie

Cena nie zawiera:

 • Składki do kasy jachtowej w wysokości ok. 70 € / osoba przeznaczonej na wspólne pokrycie kosztów wyżywienia, opłat portowych i paliwa, wpłacanej przy zaokrętowaniu. Jej ostateczna wartość będzie zależeć od rzeczywiście poniesionych kosztów, a niewykorzystana część zostanie zwrócona załodze. Kapitan jest zwolniony z udziału w kasie.
 • Kosztów dojazdu do Chorwacji. Możliwy dojazd SztormBusem (koszt: 450zł w obie strony).
 • Opłaty egzaminacyjnej (350zł), kosztów wystawienia patentu (50zł). Uczniom i studentom do 26 roku życia, za okazaniem ważnej legitymacji, przysługują opłaty ulgowe, w wysokości odpowiednio 175zł i 25zł
 • Kaucji za jacht 150 euro

Szkolenie prowadzimy:

Baza w Sibeniku, Chorwacja:

Marina Mandalina

Rezerwacja

Najczęściej zadawane pytania i nasze odpowiedzi:

Jak zapisać się na kurs?

Zapisać możesz się przez elektroniczny formularz zapisu, wybierz termin i rezerwuj miejsce na kursie.

Jak przygotować się i co zabrać na rejs?

Jest to kurs przeznaczony dla osób pełnoletnich posiadających podstawowe umiejętności żeglarskie. Część praktyczna kładzie nacisk na manewrowanie w marinie, podejścia do kei i wyjścia z portów, manewry pod żaglami i na silniku. Część teoretyczna prowadzona jest na zasadzie powtórek i konsultacji, a główny nacisk kładziemy na część manewrową. W trakcie rejsu nie prowadzimy wykładów, zatem wymagane jest wcześniejsze teoretyczne przygotowanie.

Co zabrać? Należy pamiętać o:

– jeśli zimno – odpowiednie ubranie: bielizna, polar, sweter, czapka, kurtka i spodnie od deszczu, rękawiczki, ciepłe buty

– jeśli ciepło – odpowiednie ubranie: spodenki, koszulka, czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, wygodne buty typu adidasy, krem z filtrem UV

– sztormiak (lub płaszcz przeciwdeszczowy), spodnie i buty wodoszczelne

– zeszyt i długopis – to rzeczy, które muszą towarzyszyć przez cały rejs

Czy umiejętność pływania i doświadczenie żeglarskiej jest konieczne?

Wszyscy nasi kursanci pływają w kamizelkach ratunkowych, umiejętność pływania nie jest więc konieczna. Oczywiście lepiej umieć pływać niż nie umieć 🙂

Kurs przeznaczony dla osób pełnoletnich posiadających podstawowe umiejętności żeglarskie. Do podejścia do egzaminu konieczne jest:

1. Ukończenie 18. rok życia.
2. Okazanie opinii z co najmniej dwóch rejsów po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 200 godzin żeglugi

Więcej o egzaminie na stopień Jachtowego Sternika Morskiego: Egzamin

Czy zajęcia odbywają się kiedy pada deszcz?

Jasne! Pamiętaj, że nie ma złej pogody. Jest tylko źle ubrany żeglarz (patrz punkt „Jak przygotować się i co zabrać na kurs?”)

Jakie formalności muszę spełnić aby wziąć udział w kursie i egzaminie?

Aby wziąć udział potrzebujemy zgłoszenia i pełnej wpłaty za kurs. Warunkiem przystąpienia do egzaminu po kursie jest ukończenie 18 lat, okazanie opinii z co najmniej dwóch rejsów po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 200 godzin żeglugi; okazanie dowodu tożsamości i uiszczenie opłaty za egzamin w wysokości 350 zł (osoby uczące się w wieku do 26 lat, po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej 175zł) gotówką w dniu egzaminu.

Osoby nie posiadające patentu Żeglarza Jachtowego muszą zdawać egzamin teoretyczny z podwójnego zakresu wymagań – na Żeglarza Jachtowego oraz na Jachtowego Sternika Morskiego.

W przypadku otrzymania pozytywnego wyniku obydwu części egzaminu, egzaminowany otrzymuje Zaświadczenie o zdaniu egzaminu. Na jego podstawie generuje wniosek o wydanie patentu żeglarskiego.

Więcej na temat egzaminu: Egzamin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 -liczba głosów, ocena: 5,00 z 5)
Loading...