KURSY I SZKOLENIA ŻEGLARSKIE

Żeglowanie jest doskonałym hobby dla całej rodziny. Łączy pokolenia, sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i turystyce. Jest sportem przystępnym, ogólnorozwojowym, a nie wymaga dużej kondycji.

Kurs żeglarski może być pierwszym krokiem ku przygodzie, jaką jest podróżowanie jachtem po polskich jeziorach, zatoce, a później nawet po egzotycznych morzach. Na szkolenie żeglarskie może zapisać się zarówno dziecko, jak i osoba dorosła.

Kto może zostać żeglarzem? Zobacz ofertę Sztorm Grupa

Odpowiedź na pytanie, kto może zostać żeglarzem, jest krótka i brzmi – każdy. Nawet dziecko 6-letnie może wsiąść na łódkę i pod okiem instruktora zacząć swoją przygodę z żeglowaniem.

Sztorm Grupa zapewnia małym uczestnikom kursu odpowiednio lekkie, zwrotne i bezpieczne żaglówki oraz opiekę profesjonalistów, którzy potrafią znakomicie motywować i edukować małych kursantów.

W ofercie kursów żeglarskich Sztorm Grupy nie brakuje opcji dla nastolatków, także tych, którzy chcą podejść do egzaminu na patent żeglarski. Organizowane są również kursy dla dorosłych zarówno tych z doświadczeniem, jak i zupełnych laików.

Liczba naszych kursantów w 2021 roku!

Jeśli więc masz 20, 30, 40 czy więcej lat i marzysz o żeglowaniu, oto okazja, by te marzenia spełnić. Weź przyjaciół, partnera, dzieci i spędźcie wakacje na wodzie.

Kursy żeglarskie, które kończą się egzaminem na patent, są prowadzone przez Sztorm Grupę w trzech lokalizacjach: w Warszawie (Zalew Zegrzyński), na Śląsku (Pogoria I) oraz na Mazurach. Dzięki temu, dla większości przyszłych żeglarzy, odległość od oddziałów Sztorm Grupy nie stanowi żadnego problemu, a wyjazd na kurs można połączyć z poznawaniem ciekawych rejonów kraju.Każdy może zostać żeglarzem! Kursy żeglarskie dla dorosłych. Własne centrum egzaminacyjne. Największa baza sprzętu. Ekspercka kadra. Elita żeglarstwa w Polsce. Jachty: Scandinavia 27,  Raptor 26, Sigma 600. Życie to przygoda. Żeglarstwo to przygoda! Sztorm Place – centrum żeglarstwa Warszawa.

Mark Twain napisał:  “Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj” My dodamy od siebie: Nigdy nie jest za późno by zacząć żeglować. Zawsze jest odpowiednia chwila. Życie to przygoda, trzeba tylko zacząć żyć!

Żeglarstwo to Sztorm Grupa.

Sztorm Grupa to żeglarstwo.

Jakie uprawnienia daje patent żeglarza jachtowego?

Patent żeglarza jachtowego jest pierwszym, podstawowym krokiem prowadzącym do samodzielnego pływania po jeziorach albo blisko morskiego brzegu. Bez tego dokumentu, wystawionego przez Polski Związek Żeglarski, trudno czasami nawet wynająć żaglówkę w wypożyczalni.

Właściciele firm nie są skłonni powierzać swojego sprzętu kompletnie niedoświadczonym osobom. Poza tym żeglowanie, nawet po małym akwenie, niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa, a kurs przygotowuje do tego, by im zapobiegać, a także poruszać się jachtem w sposób bezpieczny dla siebie, członków załogi oraz innych żeglarzy pływających dookoła.

Jakie są patenty żeglarskie

Jeśli chcesz legalnie wypożyczyć żaglówkę i pływać jachtem o kadłubie dłuższym niż 7,5 albo jachtem motorowym o mocy silnika powyżej 75 kW z długością kadłuba większą niż 13 m, musisz legitymować się patentem żeglarskim.

żeglarz jachtowy

Żeglarz jachtowy

O ten pierwszy, niezwykle ważny patent, mogą starać się osoby od 14 roku życia. Nie muszą uczestniczyć w kursie żeglarskim, ale warto, by miały za sobą doświadczenia na wodzie i znały podstawowe zasady obsługi jachtu oraz zachowania bezpieczeństwa.

Żeglarz, który chce mieć szansę na zdanie egzaminu i na otrzymanie patentu, uczy się podstaw obsługi żaglówki w porcie i na wodzie. Jeśli zda egzamin, może prowadzić jachty żaglowe po wodach śródlądowych, a także jacht do dwunastu metrów długości kadłuba po wewnętrznych wodach morskich do granicy dwóch mil morskich od brzegu, pod warunkiem jednak, że panują dobre warunki pogodowe.

jachtowy sternik morski

Jachtowy sternik morski

Drugi stopień nie wymaga posiadania patentu sternika jachtowego, jednak osoba przystępująca do egzaminu powinna wykazać się szerszą wiedzą i umiejętnościami niż w przypadku patentu na żeglarza jachtowego.

Do egzaminu mogą podchodzić osoby pełnoletnie z udokumentowanym stażem w rejsach morskich. Wymaga się 200 godzin żeglugi na dwóch różnych rejsach po morzu. Osoba, która otrzymała patent jachtowego sternika morskiego, może prowadzić właściwie każdy jacht, ale nie dłuższy niż 18 metrów.

kapitan jachtowy

Kapitan jachtowy

Najwyższy stopień, jeśli chodzi o patenty żeglarskie. Od kapitana wymaga się, aby udokumentował, że żeglował 12000 godzin, z czego aż 400 samodzielnie prowadził rejs po wodach morskich.

Przyszły kapitan jachtowy nie musi zdawać egzaminu, ale musi mieć duże doświadczenie. Po zdobyciu patentu może prowadzić na morzu jachty do 24 metrów długości.

FAQ

Kto może wziąć udział w kursie?

W kursach żeglarskich mogą brać udział dzieci od 6 roku życia. W kursie na patent żeglarza jachtowego mogą brać udział nastolatkowie od 14 roku życia, a w przygotowaniu do egzaminu na patent jachtowego sternika morskiego osoby dorosłe.

Jak przygotować się do kursu?

Kurs żeglarski ma za zadanie oswoić z wodą, przybliżyć zasady prowadzenia żaglówki, bezpiecznego manewrowania czy udzielania pomocy. Nie trzeba się do niego przygotowywać w sposób merytoryczny.

Należy jednak opłacić kurs, stawić się w określonym terminie i mieć ze sobą ubrania na różnorodne warunki atmosferyczne, w tym buty z miękką podeszwą, która nie brudzi pokładu. Kamizelki ratunkowe otrzymują wszyscy kursanci.

Jak wyglądają zajęcia teoretyczne?

Każdy kurs żeglarski to połączenie zajęć praktycznych, wykładów i szkoleń, które obejmują szeroką wiedzę z takich dziedzin jak:

  • wyposażenie i obsługa jachtów żaglowych,
  • przepisy żeglugowe,
  • locja,
  • ratownictwo,
  • meteorologia,
  • teoria manewrowania.

Wiedzę teoretyczną najłatwiej przyswaja się podczas rejsów z instruktorem, jednak kursanci Sztorm Grupy mają też nieograniczony dostęp do wykładów teoretycznych on-line z poszczególnych dziedzin oraz do prezentacji elektronicznych w formie PDF.

Jak wyglądają zajęcia praktyczne?

Praktyczna nauka żeglarstwa odbywa się na jachtach odpowiednich dla danej kategorii patentu. Dzieci w wieku 6-12 lat ćwiczą na jachtach żaglowych klasy Optimist. Młodzież na jachtach żaglowych kabinowych i odkrytopokładowych, dorośli, między innymi na jachtach Tango 730, Raptor, Scandinavia, Sigma, Hornet, Antila.

Wiedzę przyswajają podczas kilkugodzinnych, codziennych albo weekendowych rejsów z zawijaniem do portów.

Ile kosztuje odbycie kursu?

Cena kursu zależy od wielu czynników, między innymi od miejsca, w którym się odbywa, klasy jachtu, wieku uczestników i wielkości grupy.

Na kurs indywidualny trzeba wydać od 550 złotych. Weekendowe szkolenie regatowe kosztuje od 649 złotych. Tygodniowy, bardzo intensywny kurs zakończony egzaminem na patent, może kosztować już od 1600 zł.

Na jakich jachtach odbywają się zajęcia?

Dzieci odbywają kursy na jachtach klasy Optimist, młodzież na jachtach żaglowych kabinowych i odkrytopokładowych. Osoby dorosłe ćwiczą pływanie i są egzaminowane na jachtach Tango 730, Raptor, Scandinavia, Sigma, Hornet, Antila.

Jakie uprawnienia zyskuję po odbyciu kursu?

Kurs żeglarski przygotowuje do bezpiecznego poruszania się po wodzie. Uprawnienia, jakie uzyskuje się po odbyciu kursu, zależą od stopnia zaawansowania uczestnika. Po kursach zakończonych patentem można uzyskać patent żeglarski podstawowy lub patent sternika morskiego.

Jak przebiega i ile kosztuje egzamin?

Egzamin na żeglarza jachtowego i na jachtowego sternika morskiego składa się z części teoretycznej i części praktycznej.

Część teoretyczna — pisemna składa się z testu jednokrotnego wyboru, zawierającego 75 pytań. Część praktyczna obejmuje wykonanie wybranych przez komisję elementów egzaminacyjnych, czyli manewrów.

Opłata egzaminacyjna wynosi 250 złotych. Koszt wystawienia patentu 50 złotych. Uczniom i studentom do 26 roku życia przysługują opłaty ulgowe w wysokości odpowiednio 125 złotych i 25 złotych.

Zobacz też kurs sternika motorowodnego cena

#ZOSTAŃSTERNIKIEM

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 -liczba głosów, ocena: 4,48 z 5)
Loading...