Finałowe spotkanie Ekstraklasy Żeglarskiej 2020!

Finałowe spotkanie Ekstraklasy Żeglarskiej 2020!

Jesteśmy już po IV rundzie Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w Świnoujściu. 12-13 września 2020 odbył się finał, w którym brało udział 12 najlepszych Klubów Żeglarskich w Polsce! To spotkanie z pewnością zapadnie Nam w pamięci. Warunki były trudne, a sam wyścig był naprawdę zacięty! Jeśli nie mieliście okazji śledzić zmagań z ostatniego spotkania koniecznie przeczytajcie krótkie podsumowanie.

Przebieg Ekstraklasy

Spośród wszystkich 24 klubów startujących w Polskiej Ekstraklasie żeglarskiej, 12 najlepszych klubów żeglarskich, stoczyło ze sobą zawody podczas 4 spotkań regatowych. Spotykaliśmy się w Szczecinie, dwukrotnie w Sopocie, a finał rozgrywany był w Świnoujściu. Zaczynaliśmy niewinnie od 7 miejsca, gdzie w dwóch kolejnych rundach trzymaliśmy się tego miejsca, by móc podczas trzeciego spotkania wybić się na 4 pozycje. Finałowe spotkanie pozwoliło wypłynąć mocne 5 miejsce w klasyfikacji generalnej!

Triumf pierwszego dnia

Pierwszy dzień zawodów zdecydowanie Nam sprzyjał. Załoga Regatowa Sztorm Grupy rywalizowała zamiennie w składzie:

Zmobilizowani i skupieni przystąpili do pierwszych wyścigów. Tego dnia odbyło się ich 11, gdzie walka była naprawdę emocjonująca. Każdy klub ścigał się na najwyższych obrotach. Różnica punktowa była naprawdę minimalna i przyniosła Nam wywalczone 3 miejsce na podium! Dawało to Nam jeszcze większą mobilizację i motywację do zajęcia podium w ostatnim finałowym dniu.

Polska Liga Żeglarska Fot. Gwidon Libera

Drugi dzień finałowego spotkania

Ostatni dzień Ekstraklasy to nie przelewki. Wszystkie kluby chciały pokazać się z jak najlepszej strony i wywalczyć jak najlepszą pozycję. Nadmorskie warunki przyniosły silny wiatr i udało się odbyć kolejne 11 wyścigów.

Ostatni wyścig w regatach i jednocześnie w całym cyklu przyniósł nam bardzo dużą dawkę emocji. Wyścig ten miał być przesądzającym o końcowym wyniku w całej Ekstraklasie, w przypadku zwycięstwa w zasięgu był najniższy stopień „pudła” w regatach i 4mc w całej Ekstraklasie. Wszystko układało się jak w bajce, opanowanie i spryt Piotrka spowodowały że start wyglądał bardzo dobrze, technika prowadzenia jachtu, trym i zwroty pod każdą zmianę też wychodziły doskonale przez co na ostatni górny znak wychodziliśmy jako lider stawki. Wtedy niestety przydarzył się fatalny w skutkach błąd: zbyt wąskie okrążanie znaku sprawiło, że złapaliśmy kilem boję przez co cała stawka nas wyprzedziła. W ten oto sposób z 3 spadliśmy na 5 w regatach jak i również w całej Ekstraklasie. Lekki niedosyt pozostaje ale to tylko wzmocni nasze starania o lepszy wynik w przyszłym sezonie.

Wspomina Mateusz Byrski, członek załogi regatowej Sztorm Grupy.

Polska Liga Żeglarska Fot. Gwidon Libera

Tak jak pierwszego dnia różnica punktowa była naprawdę minimalna, a Sztorm Grupa zdecydowanie prowadziła w czołówce. Skupienie oraz walka Naszego zespołu nie zaprowadziła Nas na samo podium, ale dumnie wypływaliśmy 5 miejsce, które w ogólnej klasyfikacji przyniosło Nam jednakowo 29 punktów razem z KS Iskra AMW Gdynia. Jak wypadliśmy na tle reszty zespołów obrazuje tabela poniżej.

Skrót Klub Szczecin Sopot Sopot Świnoujście SUMA
1 YKP YKP Gdynia 11 12 12 10 45
2 YCG Yacht Club Gdańsk 10 11 10 12 43
3 GIŻ Giżycka Grupa Regatowa 9 10 11 11 41
4 ISK KS Iskra AMW Gdynia 12 7 6 4 29
5 SZT Sztorm Grupa 6 6 9 8 29
6 POG Pogoń Szczecin 8 3 8 9 28
7 OKZ Olsztyński Klub Żeglarski 5 9 7 3 24
8 LEG Legia Warszawa 4 8 4 5 21
9 WOL UKS Albatros Wolin 2 2 5 7 16
10 77R 77 Racing 7 1 1 6 15
11 YCS Yacht Club Sopot 1 5 3 2 11
12 DZY PZKS Dżygit Białystok 3 4 2 1 10

 

 

 

Warunki pogodowe, dobre do żeglugi, ciężkie do ubioru

Ten weekend był dla regatowców wyjątkowy. Potrzebna była pełna regeneracja i skupienie. W takich przypadkach całemu zespołowi również zależy aby każdy komfortowo się czuł, by w 100% pływać na najwyższych obrotach. Marka Tribord ponownie  pomogła Nam w przygotowaniach do ubioru w trakcie jesiennej już aury oraz silniejszego nadmorskiego wiatru.

Jesteśmy zaskoczeni trafnością odzieży wierzchniej, co również potwierdza Mateusz Byrski przekazując swoją recenzję odnośnie Softshella Żeglarskiego Race Tribord:

“Jestem bardzo zadowolony z Softshella czarnego firmy Tribord. Doskonale sprawdza się przy silnym wietrze i bryzgającej fali, funkcjonalne zapięcia oraz kieszenie sprawiały że w softshellu ściga się bardzo wygodnie. Membrana chroni przed chłodem, a chowany kaptur nie ogranicza widoczności. No i poza regatami też przyjemnie korzystam z Softshella, ponieważ po prostu dobrze się prezentuje. “

 

Drugiego dnia regat od rana było chłodno, słońce było schowane za chmurami, więc zdecydowałem się na zmianę softshella na Kangurkę Żeglarską Race OFFSHORE 900. Wybór okazał się trafny w tych warunkach. Do zdecydowanych plusów tego produktu należy zaliczyć, to że nie przepuszcza wiatru, wysoki kołnierz chroni szyję i dół głowy od zimnego wiatru, zapinane na rzepy mankiety, szyja i dół kangurki chronią od deszczu, fali i nie wypuszczają ciepła na zewnątrz. Cenię sobie też praktyczna kieszeń na brzuchu, gdzie mogę schować np. okulary i czapkę. W połączeniu z Podkoszulką żeglarską Race tworzy to świetny zestaw na wietrzną i deszczową pogodę. Jedyny minus, jaki widzę to dość duża waga.

Recenzuje Piotr Małecki

Polska Liga Żeglarska Fot. Gwidon Libera

 

Co to były za emocje!

Załoga Sztorm Grupy rywalizowała z największymi zawodowymi klubami w Polsce. Ich ciężka praca została zauważona, dzięki czemu możemy się pochwalić miejscem w samej czołówce! Całej rozgrywce bacznie przyglądali się również Sztormowi kibice. Wsparcie nadsyłane było nie tylko ciepłym słowem na funpagu, gdzie można było śledzić zmagania konkursowe, ale także relacje na żywo ze Świnoujścia.

Polska Liga Żeglarska Fot. Gwidon Libera

 

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) 

przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Partnerami Głównymi regat są: Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin, Szczecin 2050 Floating Garden, Asmag i Tisane.

 

Kończymy sezon zmagań

To już koniec finałowej Ekstraklasy Żeglarskiej. Było mocno, było ciekawie, było iście Sztormowo! Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom i dziękujemy za te emocje oraz masę pozytywnych doświadczeń. Jesteśmy dumni z zajętego 5. Miejsca, które rozgrzewa Nas do przygotowania się na kolejny sezon 2021!

AHOJ SZTORM!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 -liczba głosów, ocena: 5,00 z 5)
Loading...