Czy można już żeglować?

Czy można już żeglować?

CZY MOŻNA JUŻ ŻEGLOWAĆ? ŻEGLOWANIE W CZASIE EPIDEMII KORONAWIRUSA.

19 kwietnia 2020 opublikowane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza tak bardzo wyczekiwany przez wszystkich 1 etap luzowania obostrzeń i rozkręcania gospodarki. Najgłośniejszym elementem jest oczywiście otwarcie lasów i parków. Ale nas, żeglarzy, interesuje najbardziej odpowiedź na pytanie: czy można żeglować?

CO ZNALAZŁO SIĘ W ROZPORZĄDZENIU?

Ale zanim o żeglowaniu, to jeszcze na początek – co tak naprawdę znajduje się w rozporządzeniu?

Mamy przede wszystkim zniesienie zakazu przemieszczania się. A zatem możemy już wychodzić z domów, swobodnie i bez ograniczenia w czasie czy celu. Już nie tylko do apteki, po żywność czy do pracy, ale również na spacer i uprawiać sport.

To wielka zmiana, ale z nią jednocześnie – obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maski, chusty, szalika. Czyli wychodzimy, ale zasłaniamy. Pozostał nadal obowiązek zachowania dystansu, który wynosi 2m od innych osób. Ten ostatni obowiązek nie dotyczy oczywiście osób mieszkających razem. W takim wypadku cała rodzina może żeglować wspólnie, bez zachowania dystansu.

Podsumowując – każdy z nas ma prawo swobodnie przemieszczać się, ale ma obowiązek zakrywania twarzy i zachowania odstępu 2m.

W rozporządzeniu nie ma żadnego zakazu uprawiania sportu, rekreacji, w tym żeglarstwa. Zatem żeglowanie jest dozwolone dla każdego, oczywiście przy zachowaniu powyższych zasad bezpieczeństwa.

PRZYSTANIE JEDNAK ZAMKNIĘTE

Jest jednocześnie zakaz prowadzenia działalności, m.in. dotyczy to działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej – chodzi tutaj przede wszystkim o baseny, siłownie, kluby fitness, kluby taneczne. Podany jest nawet dział Polskiej Klasyfikacji Działalności (93.0), w której niestety znajduje się również transport rekreacyjny np. działalność przystani jachtowych. I ten zapis stwarza wielkie pole do interpretacji i jest powodem niejasności.

Ale tak jest zapisane i na tym musimy się opierać. W mojej opinii sytuacja wygląda następująco: nie ma zakazu żeglowania, zatem żeglowanie jest jak najbardziej możliwe. Zakazana jest jednak działalność przystani jachtowych, więc korzystanie z żeglowania może być obecnie mocno utrudnione. Ale jeśli mamy możliwość korzystania z jachtu, to możemy to robić, w pełni legalnie, tak jak możemy jechać rowerem czy biegać.

CO Z CZARTEREM?

A co z czarterem jachtu? Czy możemy wyczarterować jacht? Moim zdaniem tak, gdyż wypożyczanie sprzętu sportowego czy rekreacyjnego to dział 77.21.Z, w którym to występuje m.in. wynajem łodzi wycieczkowych, żaglówek. Ta działalność nie jest zakazana w rozporządzeniu, a zatem nie ma przeszkód by taką działalność prowadzić. Oczywiście przy zachowaniu wyżej wymienionych zasad bezpieczeństwa.

NA KONIEC – PODSUMOWANIE

Czy zatem możemy żeglować? Tak. Czy możemy wyczarterować jacht? Tak. Czy jest to działanie odpowiedzialne i nie naraża nas na ryzyko zakażenia koronawirusem? Tak, żeglarstwo jest chyba jednym z najbezpieczniejszych form rekreacji i sportu w dzisiejszym czasie, bo ogranicza kontakt z innymi ludźmi do minimum, daje ogromną radość, wywiera nieoceniony wpływ na naszą kondycję psychiczną, którą mamy potężnie nadszarpniętą i pozwala spędzić czas aktywnie, na świeżym powietrzu.

BEZOBSŁUGOWY CZARTER JACHTU

Specjalnie na ten trudny dla wszystkich czas stworzyliśmy w Sztorm Grupie zupełnie nową usługę na rynku żeglarskim – bezobsługowy czarter jachtu – odbiór gotowego, czystego jachtu wg instrukcji, rezerwacja on-line i brak kontaktu z obsługą. Dzięki temu kontakt z osobami trzecimi ograniczamy do zera. Więcej o czarterze jachtu dowiecie się tutaj: CZARTER

Jak odebrać taki jacht można zobaczyć tutaj:

WRACAMY NA JEZIORA!

Jesteśmy przekonani, że szczególnie teraz, kiedy wszyscy potrzebujemy trochę aktywności, ale bezpiecznej i komfortowej, ta usługa będzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem żeglarzy. Gorąco zapraszamy!

Marek Waszczuk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 -liczba głosów, ocena: 3,92 z 5)
Loading...
3 Comments
  1. Avatar

    Wg rozporządzenia można żeglować w dwie osoby. Pytanie, czy można żeglować w 6 osób na 8 metrowym jachcie (dla takiej liczby osób trudno będzie zachować 2 metrowy odstęp, nie mówiąc już o nocowaniu na jachcie)? Zastanawia mnie również, czy przepisy pozwalają na rodzinne żeglowanie (np. małżeństwo z dwójką dzieci). Chętnie poznam opinię autora artykułu. Pozdrawiam, Tomek

  2. Avatar

    A jak to wygląda jeśli wyczarterowanym jachtem chcą żeglować 4-ry osoby nie będące najbliższą rodziną?

  3. Avatar

    Przecież to co potem ewentualnie zrobi policja na wodzie to juz firma nie ma nic do tego. Czyli czarterowac oczywiście można ale konsekwencje ponosi ewentualnie pływający… mam nadzieje jednak że do lipca wszysto się wyklaruje a jak nie do końca to przecież wszystkich nie dojadą… Przy okazji prośba do Sztormgrupy: odpowiadajcie proszę na emaile, ja rozumiem wirus świrus ale czemu zmuszacie ludzi do dzwonienia? pozdrawiam 🙂

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *