Co spakować na półkolonie żeglarskie?

Co spakować na półkolonie żeglarskie?

Odliczamy dni do pierwszego turnusu półkolonii, kolonii i obozów żeglarskich. Przypominamy niezbędny ekwipunek Małego Żeglarza na Półkoloniach Żeglarskich, a przy okazji – dzisiaj przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek dla rodziców. 

 

Opisany imieniem i nazwiskiem plecak

Może to być plecak, worek, czy też mała torba treningowa. Najmniej praktyczna będzie reklamówka, ze względu na brak możliwości zapięcia lub zasunięcia i choć każdy maluch ma przewidzianą dedykowaną szafkę, to z takiej siatki, rzeczom dużo łatwiej wypaść na ziemię. A kiedy jeszcze wiatr zawieje, to już tym bardziej trudno o powrót przedmiotów na swoje miejsce.

Ważną kwestią jest oznaczenie bagażu. Plecak powinien się on charakteryzować czymś w taki sposób, aby dziecko bez problemów go rozpoznało wśród setki innych toreb. Kolorowy plecak, jakaś wstążka czy tabliczka z imieniem i nazwiskiem dobrze się tu spiszą 🙂

 

Wspólne pakowanie z dzieckiem na wyjazd

Gorąco polecamy wspólne pakowanie! Takie wyzwanie to nie tylko świetna zabawa, ale także inwestycja w przyszłość. Każde dziecko na swój sposób lubi czuć się potrzebne i chętnie pomaga w domowych czynnościach. W zależności od wieku angażuje się mniej lub bardziej odważnie, mniej lub bardziej chętnie. Ale z założenia jest gotowe do współpracy i otwarte na wyzwania.

Dlatego niezależnie od wieku warto spróbować zaangażować małych żeglarzy w pakowanie własnego ekwipunku. Tych najmłodszych przez zabawę. Starszych w bardziej ambitny i przemyślany sposób.

 

Jeśli wcześniej przygotujecie listę rzeczy, z maluchami możecie zaplanować wspólną zabawę pt. Ciepło – Zimno. Starszakowi możecie wręczyć check listę i ustalić czy niezbędna jest Wasza pomoc. Im bardziej dziecko się zaangażuje, tym lepiej. Dziecko zapamięta rzeczy, które pakuje. W przyszłości będzie coraz bardziej samodzielne. A jak dobrze pozna i zapamięta rzeczy, które wrzuca do plecaka, tym mniejsze prawdopodobieństwo zguby.

 

Ile zapakować?

W pakowaniu się, nie chodzi o to, żeby dziecko zabrało ze sobą pół domu, bo nie dość, że z większości tych rzeczy i tak by nie skorzystało, to jest to dodatkowy bagaż, którego prawdopodobnie same nie dałoby rady udźwignąć. Ważne jest to, żeby każdy był w stanie podnieść swój plecak i założyć na plecy, jak będzie wysiadać z autobusu.

Oczywiście na miejscu są osoby, które jak tylko mogą to pomogą. Mimo to, chcemy rozwijać samodzielność wśród naszych Sztormiaków. A plecak lub torba rozsądnych rozmiarów mogą zaowocować jeszcze większymi i silniejszymi skrzydłami u dziecka. No bo kto nie lubi być dumny z siebie?

Wygoda i komfort przede wszystkim

W Sztormlandii stawiamy na wygodę i swobodę. Biegamy po lesie, bawimy się w piasku, jemy jagodzianki i truskawki. W tym całym szaleństwie, może się zdarzyć plama albo dziura. Najlepszym rozwiązaniem będzie spakowanie rzeczy, które sprawdzą się w terenie i których, w razie zniszczenia, nie będzie po prostu żal. Dobrze sprawdza się sportowa odzież oraz sportowe, zakryte buty.

Podpisujemy rzeczy oraz ubrania

Choć nasi wychowawcy starają się mieć oczy dookoła głowy, to jednak codziennie możemy robić targ rzeczy zagubionych. Ktoś zostawi czapkę na stołówce, ktoś sztormiak na Omedze. Znajdziemy klapki na plaży, okulary na placu zabaw, koszulki pod szafkami, a bluzy w hamakach.

I nawet jeśli dziecko dobrze pamięta kolor swojej czapki, to zdarzyć się może, że fanów Ben10’a jest więcej. Co począć, gdy czapka jedna, a potencjalnych właścicieli kilku? Podpisana metka albo jakieś charakterystyczne naklejki mogą rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Co spakować na półkolonie żeglarskie?

#1 Czapka lub zakrycie głowy

Czapka zwykle chroni przed zimnem, deszczem, wiatrem czy insektami. Latem ma jednak zapewnić ochronę przed słońcem. Promieniowanie ultrafioletowe jest bardzo szkodliwe, a poza tym całodzienne wystawianie swojej głowy na promienie słoneczne, może spowodować udar lub inne nieprzyjemności.

Wszyscy nasi uczestnicy na półkoloniach otrzymują także indywidualnie BUFFy, czyli wielofunkcyjne chusty do ich prywatnego użytku. Chustę można zawiązać na ręce, założyć na szyję, ale sprawdza się także świetnie jako nakrycie głowy!

#2 Krem z filtrem i spray na komary

Bez względu na to, czy dziecko jest na spacerze, na placu zabaw, w górach czy nad wodą, przebywanie w pełnym słońcu może mieć zgubne konsekwencje dla delikatnej skóry dziecka. Dlatego małe dzieci, jeśli przebywają na świeżym powietrzu dłużej niż 15 minut, powinny być smarowane regularnie. Aplikacja kremów z filtrem to nie tylko ochrona doraźna, ale także inwestycja długoterminowa. Częsta ekspozycja na słońcu bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze skóry.

Pamiętajmy także o zapakowaniu ochrony przed komarami i kleszczami! Wychowawcy przypominają uczestnikom o sprayowaniu ciała przed zabawą na polanie czy w lesie.Ochrona przed komarami i kleszczami. My polecamy repelenty Moskito Guard, bezpieczne dla dzieci już od 2 roku życia!  Nie zawiera szkodliwego DEET ani alkoholu – zastępuje go bezpieczna dla zdrowia ikarydyna w stężeniu 20%. 🙂 Dlatego balsam jest bezpieczny dla dzieci od 2 r.ż oraz kobiet w ciąży.

Balsam chroni przed ukąszeniami komarów, kleszczy, meszek i innych owadów. Pielęgnuje skórę. Przyjemnie pachnie. Rekomendowany przez WHO. Nie zabija pszczół, jedynie odstrasza owady.  Jest wodoodporny. Można stosować go z filtrem UV (najpierw filtr, następnie Moskito Guard).

Polecamy także wersje do użytku na odzieży, tkaninach i moskitierach. Można spsikać sztormiak czy moskitierę i skutecznie chronić się przed komarami na jachcie!

 

#3 Buty sportowe

Na pokład żaglówki nie powinno się wchodzić w klapkach, japonkach, sandałkach, crocsach lub innych butach bez zapiętków. Generalna zasada jest taka, że buty powinny być wygodne i bezpieczne. A biorąc pod uwagę fakt, że dzieci dużo też biegają po lesie, najbardziej trafione będzie obuwie sportowe (np. klasyczne trampki albo adidasy z przewiewnego materiału).

Nawet, gdy rano jest skwar, nie zapomnijcie spakować kaloszy. Nad Zegrzem pogoda potrafi zmieniać się nagle – od upału po ulewę. A przecież w stopach też mamy termostat. Mokre obuwie, to ryzyko przeziębienia. A kiedy zmieni się buty, to kałuże zamiast przerażać wręcz zachęcają do swobodnego kontynuowania zabawy.

Buty turystyczne MH100 dla dzieci QUECHUA

Kalosze żeglarskie B100 dla dzieci TRIBORD.

#4 Kurtka przeciwdeszczowa

Nie możecie też zapomnieć o kurtce przeciwdeszczowej. Powinna być wodoodporna i wygodna. Najlepiej, jeśli będzie to funkcjonalna odzież, która zda egzamin zarówno w deszczowy, jak i wietrzny dzień. Idealnie, jeśli dziecko będzie mogło kurtkę założyć bezpośrednio na koszulkę z krótkim rękawem i nie zgrzeje się.

 

#5 Ciepła bluza

W przypadku nagłego załamania pogody przydatna będzie także ciepła bluza. Jeśli zdecydujecie się na odzież funkcjonalną, można rozważyć zmniejszenie ilości rzeczy w plecaku. Coraz częściej są bowiem dostępne bluzy wykonane w technologii hybrydowej. W dużym skrócie oznacza to, że taka bluza jest uszyta ze specjalnego miękkiego materiału, który utrzymuje ciepło. Dodatkowo jest pokryta specjalnym impregnatem, dzięki czemu może ochronić przed lekkim letnim deszczykiem

CHECK LISTA

A teraz czas na check lista, czyli rzeczy niezbędne w ekwipunku małego żeglarza. O czym nie można zapomnieć? Co obowiązkowo musi trafić do plecaka? Poza tym, co wymienione poniżej, nie może rzecz jasna zabraknąć dobrego humoru! I to przez cały turnus.

CHECK LISTA:

Odzież i rzeczy:

 • odzież na zmianę (spodnie, bluzka, bluza, bielizna, ręcznik, buty typu sportowego),
 • kurtka przeciwdeszczowa,
 • czapka przeciwsłoneczna,
 • krem z filtrem UV,
 • spray na komary i kleszcze (polecamy Moskito Guard)
 • notesik i długopis,
 • bidon (dbamy wspólnie o środowisko),
 • Ważne! indywidualne osłony nosa i ust do użycia podczas pobytu na wypoczynku (maseczka lub chusta),
 • długa pianka (lub ubranie na zmianę) oraz buty do wody (dotyczy: AKADEMIA MAŁY OPTYMIST, OPTYMIST PLUS, WINDSURFING)

W przypadku dużych upałów proponujemy by dzieci w tych sekcjach zamiast pianki posiadały kostium/kąpielówki lub ubranie na zmianę (dopasowane tak, by po zamoczeniu nie krępowało ruchów).

Inne przydatne rzeczy:

 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Mały ręcznik do wycierania stóp

Dokumenty- wydrukowane i podpisane obowiązkowo do przekazania pierwszego dnia:

 • podpisana przez Rodzica Karta Kwalifikacyjna Uczestnictwa ([Kartę uczestnictwa Państwa dziecka proszę pobrać z maila potwierdzającego rezerwację- tabeli rezerwacyjnej, wydrukować i podpisać].
 • podpisana przez Rodzica Zgoda na uprawianie turystyki wodnej [Zgoda na uprawianie turystyki wodnej].
 • ewentualnie upoważnienie do odbioru [Upoważnienie_do_odbioru]

 

Masz dodatkowe pytania?

Skontaktuj się z nami:

rezerwacja@sztormgrupa.pl

tel. 669 900 600

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 -liczba głosów, ocena: 4,80 z 5)
Loading...